Mnoho domácností nyní navíc musí platit více peněz do fondu oprav, nebo jim vzrostl nájem. Takové vyšší náklady na bydlení zaznamenalo plných 40 procent dotázaných.

Podle řemeslníků oslovených Deníkem jsou ale zákazníci zatím za nasmlouvané služby obvykle schopni zaplatit včas. „U menších oprav a servisu se instalatéři snaží tyto služby kasírovat na místě nebo třeba formou zálohy a následného vyúčtování,“ řekl prezident Cechu topenářů a instalatérů Bohuslav Hamrozi. Pokud jde ale o instalace a opravy většího rozsahu, někdy podle něj zákazníci po topenářích žádají o splácení formou splátkového kalendáře.

Restauracím stále ubývají hosté. Návštěvu si podle velké ankety Deníku odpírá stále více lidí. Ilustrační snímek
Restauracím opět ubývají hosté. Češi našli způsob, jak ušetřit

Pokles poptávky po instalatérských a topenářských službách šéf cechu pokles nezaznamenal. Zákazníci si o ně totiž obvykle říkají až ve chvíli, kdy je situace jejich topení už neúnosná. „Zákazník vyhledává opravu topení nebo servis až když je nutně potřebuje. Zvláště před topnou sezonou nebo dokonce v jejím průběhu,“ podotkl Hamrozi.

Zdroj: DeníkPočet nasmlouvaných zakázek zatím výrazně neklesl ani podlahářům. Přesto vnímají, že lidé o svých možnostech více přemýšlejí, a také chtějí ušetřit, kde to jen jde.

„Zejména větší zakázky chtějí dokončit, protože do rozestavěných domů bez podlahy se nastěhovat nemůžou. Odpadly ale menší práce, kdy lidé chtěli vyměnit podlahu třeba jen v kuchyni, obýváku nebo předsíni,“ uvedl prezident Cechu podlahářů Josef Voborník.

Kámen úrazu? Vestavěné skříně

Mnohem častěji než dříve se lidé také pouštějí zejména do výměny menšího rozsahu svépomocí. Podle Voborníka přitom často dělají chybu. Mnohdy si totiž neuvědomují, že pro položení podlahové krytiny musí být nejprve vhodně připraven podklad. Důležité je, aby byl správně suchý, i když ve starých domech často vzlíná vlhkost.

Prodej masa. Ilustrační snímek
Česko má třetí nejvyšší inflaci v EU. Na vině je zadlužování veřejných financí

Kamenem úrazu bývají i vestavěné skříně či ostrůvky s kuchyňskými spotřebiči. „Takže si lidé sice myslí, že ušetří, když si to udělají sami, ale naopak si mohou přidělat spoustu starostí,“ poznamenal Voborník. „Ve finále je to stojí dvakrát tolik peněz. Tohle nebezpečí za poslední dva roky pozoruji stále častěji,“ konstatoval.

Lidé podle ankety mnohdy chtějí šetřit také proto, že jim v posledním období vzrostl nájem nebo příspěvek do fondu oprav. Stalo se tak polovině respondentů ankety Deníku s příjmem nižším než 10 tisíc korun měsíčně. Na tyto účely musí více platit zejména Pražané, z nich udávalo zvýšení nájmu 59 procent dotázaných. Naopak v Plzeňském kraji vzrostl nájem nebo příspěvek do fondu oprav jen v necelé třetině případů.

Česko za babkuČesko za babkuZdroj: DeníkČesko za babku

Průvodce Deníku, jak se v roce 2023 nezbláznit z velkého zdražování. Kde se dá ušetřit a nebude to lidi bolet. Jak změnit některé návyky a nesnížit si životní úroveň. Od jídla přes domov k zábavě až třeba po dovolenou.