„Vyrábím pergoly, garážové stání, přístřešky, dřevníky, jednoduše, co je potřeba a co lidé chtějí. Věnuji se spíš tesařině. Obrací se na mne místní i přespolní, to jsem rád,“ řekl Harant.
Šikovné ruce mladého tesaře využila už i obec, která u něj nechala vyrobit přístřešek do mateřské školy anebo zádveří u bytovek. Dřevu se věnuje i jeho přítelkyně, pro kterou je koníčkem vyřezávat ze dřeva různé sochy a umělecká díla.
„Já nevyřezávám, i když na to mám školu uměleckého truhláře. Ale já nemám ten dar, abych to v tom dřevu viděl, a tak se spíš věnuji té stavební truhlařině,“ poznamenal tesař a truhlář v jedno osobě.
Řemeslníků, skutečných znalců řemesla příliš mnoho není. „Sice je truhlářem každý druhý, ale těch vystudovaných příliš mnoho není,“ podotkl Harant. Uměl by postavit i například krov, ale potřeboval by k tomu parťáka, protože je to nad síly jednoho člověka. Sem tam se ale i na něj lidé obrátí, aby jim poradil. Například s prasklým trámem na střeše nebo půdě, a to rád pomůže.
A s čím se nyní potýká? Překvapivě s nedostatkem dřeva. Ač by se mohlo zdát, že kůrovcová kalamita a masivní kácení ho zajistí dostatek, opak je pravdou.
„Dřeva bylo celkem dost ještě v minulých dvou letech, ale teď už mám zprávy o tom, že kulatiny na pořez je nedostatek. V lese jí sice hodně stojí, ale ke zpracování nějak není. Já mám naštěstí dodavatele, kteří mi zatím zajišťují kvalitní a vhodné dřevo,“ uzavřel Harant.