Na Pardubicku a Rychnovsku počasí způsobilo problémy v dodávkách proudu. Dnes před 08:00 také meteorologové zrušili původní výstrahu před sněžením, kterou v úterý vyhlásili pro většinu území Česka až do dnešních 15:00. Nyní už platí jen pro severní cíp země.

Nejintenzivněji sněžilo podle meteorologů do dnešního rána na severovýchodě Středočeského a v západní polovině Libereckého kraje, kde napadlo i kolem deseti centimetrů většinou mokrého a těžkého sněhu. V následujících hodinách meteorologové očekávali na severu Čech dalších až šest centimetrů sněhu, ale jinde předpovídali jen ojedinělé sněžení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak zrušil výstrahu před novou sněhovou pokrývkou na většině území Česka. Do dnešních 15:00 trvá už jen pro většinu Libereckého kraje a severovýchod Ústeckého kraje.

Právě na severu Čech se problémy objevily i na hlavních tazích. V Libereckém kraji dnes podle silničářů napadlo do 12:00 až 15 centimetrů sněhu, před polednem se situace uklidnila. Největší problémy byly dopoledne na I/35 z Liberce na Prahu, který zablokovaly uvízlé kamiony. Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) zavinilo situaci na silnici 35 selhání dodavatele zimní údržby, firmy Eurovia CS. Krajská firma Silnice LK poslala na úsek svoje sypače, na místě zasahovali hasiči a těžká odtahová technika, doplnil hejtman.

Podle policie se silnici podařilo obousměrně zprůjezdnit krátce před 10:00. Mluvčí Eurovie Iveta Štočková řekla ČTK, že posádky firmy byly v terénu od brzkých ranních hodin. Silnici I/35 pak ale zablokovaly kamiony, což podle mluvčí znemožnilo průjezd sypačů Eurovie. Podle Půty však sypače Eurovie vyjely pozdě, až ve chvíli, kdy už tam první kamiony uvízly.

Uvízlá auta i spadlé stromy

Silničáři v regionu kvůli sněhu uzavřeli dnes od 09:00 až do odvolání pro kamiony nad šest tun silnici třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Silnice leží v chráněné oblasti, a silničáři tam proto nemohou solit. Policisté řešili dopoledne v Libereckém kraji přes dvě desítky dopravních nehod. U Hrádku nad Nisou na Liberecku se třeba autobus střetl se sypačem a v Bílém Kostele se autobus srazil se dvěma osobními auty. Nehody se ale obešly bez zranění.

V Královéhradeckém kraji ráno ještě zůstávaly zbytky rozbředlého sněhu i na dálnici D11 a silnicích prvních tříd na Jičínsku a Hradecku. Na silnici I/16 v obcích Ohařice, Dolní Lochov, Holín a Ohaveč na Jičínsku cestu pokryla ledovka a tvořily se tam podle policie kolony. U Sobotky na Jičínsku na silnici druhé třídy 281 na zasněžené silnici uvázlo osobní auto, uvedla policie. Stejnou silnici u Mladějova ráno zablokoval spadlý strom. Při srážce osobního auta s kamionem po 04:00 na silnici II/611 u Nového Města na Hradecku zemřela řidička osobního auta. Zda k nehodě přispělo sněžení, ale policie zatím neuvedla. V regionu také po ranní poruše na vedení vysokého napětí na Rychovsku bylo v lokalitách Kostelce nad Orlicí, Synkova a Tutlek zhruba 700 domácností bez elektřiny.

Problémy kvůli čerstvému sněhu se vyskytly také ve středních Čechách. Provoz na D10 u Mladé Boleslavi kvůli vrstvě nového sněhu kolem 06:00 zkomplikovaly kolony, potíže měly především nákladní vozy. Do terénu vyjela ve Středočeském kraji veškerá technika silničářů. Někteří z nich vyjeli odstraňovat sníh už před půlnocí. Na železnici byly ráno v regionu potíže v Nymburce, kde kvůli zasněžené výhybce nejely časně ráno spoje do Poříčan. Přerušen byl provoz mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou kvůli pádu stromu na trať.

Z ostatních regionů silničáři větší problémy nehlásili. V Pardubickém kraji byly silnice ráno podle správců cest sjízdné, sníh byl většinou rozbředlý. Počasí ale způsobilo problémy v dodávkách proudu. Na Pardubicku zůstalo kvůli poruše na vedení bez dodávek energie 900 domácností, uvedla společnost ČEZ. Na Vysočině podle silničářů napadly asi tři centimetry sněhu, většinou vyjížděly do terénu sypače. Hasiči museli v noci zasahovat kvůli vyproštění dodávky sjeté do příkopu ve Velkém Meziříčí.

close Středočeští hasiči kvůli sněhu od jedné do osmé hodiny ranní zasahovali u 34 spadlých stromů, u deseti dopravních nehod a dalším dvěma zapadlým vozidlům pomohli s jejich vytažením. info Zdroj: HZS Středočeského kraje zoom_in Středočeští hasiči kvůli sněhu od jedné do osmé hodiny ranní zasahovali u 34 spadlých stromů, u deseti dopravních nehod a dalším dvěma zapadlým vozidlům pomohli s jejich vytažením.

Podobná byla situace na jihu Čech. Vyjelo 145 sypačů a sedm traktorových radlic a nejvíc práce měly na Prachaticku, Písecku, Strakonicku, u Tábora a na Jindřichohradecku. Podle policejní mluvčí Kamily Čuřínové Ingrišové sníh přispěl k ranní srážce kamionu s vlakem na železničním přejezdu u Čimelic na Písecku. Řidič kamionu se dostal na zasněženém přejezdu do potíží, pokoušel se dostat z přejezdu, ale nepodařilo se mu to včas, uvedla. Při nehodě se zranili čtyři lidé.

Na severu Olomouckého kraje podle správců silnic napadlo v nejvyšších polohách Jesenicka až sedm centimetrů sněhu. Sněžilo i na Šumpersku a ve vyšších polohách Olomoucka. Všechny silnice ale byly se zvýšenou opatrností sjízdné. Ve Zlínském kraji na vozovkách ve vyšších polohách ležela ráno po nočním sněžení nová vrstva mokrého uježděného sněhu, hlavně na Vsetínsku. Řidiči by měli být opatrní také ve vyšších polohách Moravskoslezského kraje.

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji v noci do dnešního rána sněžilo. Následně sněžení většinou přešlo do deště se sněhem. Řidiči musejí být opatrní zejména na silnicích nižších tříd, na kterých zůstává vrstva sněhu. Zbytky rozbředlého sněhu byly dnes dopoledne i na silnicích prvních tříd na Jičínsku a Hradecku, uvedli silničáři. Teploty se dnes ráno pohybovaly od plus jednoho do minus dvou stupňů Celsia, na horách až do minus čtyř stupňů.

Energetici ráno evidovali poruchu na vedení vysokého napětí na Rychovsku. V lokalitách Kostelce nad Orlicí, Synkova a Tutlek se ocitlo zhruba 700 domácností bez elektřiny.

Pozor si musejí dát řidiči na silnici I/16 v obcích Ohařice, Dolní Lochov, Holín a Ohaveč na Jičínsku. Silnici tam pokrývá ledovka a tvoří se kolony, uvedla policie. U Sobotky na Jičínsku na silnici druhé třídy 281 na zasněžené silnici ráno uvázlo osobní auto. Stejnou silnici u Mladějova ráno zablokoval spadlý strom. Na silnici u Nového Města na Hradecku se srazilo nákladní auto s osobním. Také u Holohlav na Hradecku se srazily osobní a nákladní auto.

V kraji platí výstraha meteorologů před sněžením, a to do dnešních 15:00. Napadnout by mohlo několik centimetrů sněhu. V nižších polohách do 300 nadmořských metrů se čeká déšť se sněhem. Během dne by měly srážky slábnout.

Teploty by se měly přes den pohybovat od nuly do tří stupňů Celsia, na horách od minus dvou stupňů do plus jednoho stupně.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji dnes napadlo až 15 centimetrů sněhu, před polednem se situace uklidnila, silničáři ale doporučují opatrnost. Největší problémy byly dopoledne na hlavním tahu 35 z Liberce na Prahu, který zablokovaly uvízlé kamiony. Podle Libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) zavinilo kalamitní situaci na silnici 35 selhání dodavatele zimní údržby, firmy Eurovia CS. Krajská společnost Silnice LK poslala na úsek svoje sypače, na místě zasahovali hasiči a těžká odtahová technika, doplnil hejtman.

„Všechny naše posádky byly v terénu od brzkých ranních hodin a věnovaly se zajištění sjízdnosti svěřených úseků v Libereckém kraji. Bohužel na I/35 došlo k tomu, že komunikace byla zablokována kamiony, které tak znemožnily našim sypačům průjezd a provedení údržby, čímž se situace v místě bohužel zhoršila. Přesto nás tato situace mrzí a řidičům se omlouváme,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí Eurovie Iveta Štočková.

Sypače Eurovie vyjely ráno podle Půty pozdě, až ve chvíli, kdy už tam první kamiony uvízly. „Přestože se nejedná o krajskou silnici, všem lidem, kteří v koloně uvízli, se za Liberecký kraj omlouvám. Budu požadovat rychlé jednání s cílem, aby se tato situace neopakovala. Na většině krajských silnic je situace pod kontrolou. Vzhledem k dalšímu sněžení prosím řidiče o opatrnost,“ doplnil Půta. Podle informací od policie se silnici krátce před 10:00 podařilo obousměrně zprůjezdnit, výstraha meteorologů na sněžení ale platí dnes pro Liberecký kraj až do 15:00.

Podle krajského policejního mluvčího Vojtěcha Robovského byly největší problémy v kraji na hlavní silnici 35 od Turnova směrem na Hodkovice nad Mohelkou a dál směrem k Rádelskému mlýnu. Dopravu tam zkomplikovaly kamiony, které uvízly na sněhu ve stoupáních na Paceřickém a Jeřmanickém kopci. Motoristé museli několik hodin místo objíždět přes Jílové a Hodkovice nad Mohelkou. Sníh ležel ráno na většině hlavních tahů, výrazně méně ho ale bylo v horách, například silnice I/10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska tak zůstala pro kamiony průjezdná.

Silničáři na Liberecku ale kvůli sněhu uzavřeli dnes od 09:00 až do odvolání pro kamiony nad šest tun silnici třetí třídy přes Oldřichovské sedlo směrem na Raspenavu a Hejnice. ČTK o tom informoval Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK, která má údržbu krajských komunikací na starosti. Silnice leží v chráněné oblasti, a silničáři tam proto nemohou solit. Řidiči kamionů musí na Raspenavu a Hejnice po silnici 13 přes Frýdlant, která se udržuje chemicky. Pro autobusy a osobní auta je silnice průjezdná.

Policisté řešili dnes dopoledne po celém kraji více než dvě desítky dopravních nehod. U Hrádku nad Nisou na Liberecku se ráno autobus střetl se sypačem, v Bílém Kostele se autobus srazil se dvěma osobními auty, nehody se ale obešly bez zranění. Několik střetů aut řešili policisté v krajském městě. Kolem 20 událostí řešili v souvislosti se sněžením také hasiči, kteří vyjížděli zejména k popadaným stromům. Kvůli nesjízdným komunikacím nejezdila ráno do některých míst ani liberecká MHD.

Teploty v kraji se dnes ráno pohybovaly od minus čtyř do jednoho stupně Celsia nad nulou, na většině území kraje sněžilo a stále se místy objevují sněhové přeháňky. Podle meteorologů bude v nižších polohách sněžení postupně přecházet v déšť, odpoledne by mělo ustávat. Teploty by se měly přes den dostat až ke dvěma stupňům, na horách bude mrznout po celý den.

Moravskoslezský kraj

Ve vyšších polohách horských oblastí Moravskoslezského kraje musí být řidiči opatrní. Na vozovkách tam může být ujetá vrstva sněhu, či zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Policie pro kamiony navíc opět uzavřela silnici z Ostravice k hranicím se Slovenskem. Vyplývá to z dat, která dnes ráno zveřejnilo Ředitelství silnic a dálnic.

Opatrní musí být řidiči především na Bruntálsku a Frýdecko-Místecku. Částečně i na Opavsku. Naopak v Ostravě, na Karvinsku a Novojičínsku jsou silnice sjízdné bez omezení. Jen v okolí Nového Jičína může podle silničářů místy vznikat námraza.

Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem či návěsem silničáři a policisté tuto zimu v neděli poprvé uzavřeli silnici 1/56 v úseku Ostravice - Bílá. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, se nesmí solit, protože vede v blízkosti přehrady s pitnou vodou. V kopcích ale sníh působí často komplikace.

Olomoucký kraj

Na sever Olomouckého kraje se v noci na dnešek vrátila zima, podle správců silnic napadlo v nejvyšších polohách Jesenicka až sedm centimetrů sněhu, sněžilo i na Šumpersku a ve vyšších polohách Olomoucka. Silničáři se opět vrátili do terénu se zimní údržbou, zjistila ČTK. Všechny silnice jsou sjízdné, je potřeba však počítat se zvýšenou opatrností, na silnicích leží rozbředající sníh nebo ujetá sněhová vrstva.

„Sněhové srážky přišly po 02:00, zasáhly celé území okresu. Momentálně v Jeseníku sněžení ustává, podle radaru na Javornicku stále sněží. Na Zlatohorsku napadlo podle kolegy až sedm centimetrů sněhu, ve vyšších polohách to bylo v průměru pět centimetrů, v nižších do dvou centimetrů,“ řekl dnes ČTK dispečer jesenických silničářů.

Silničáři tak nad ránem vyrazili do terénu s veškerou technikou. Na silnicích nyní leží většinou slabá vrstva rozbředající kaše, na vozovkách udržovaných inertně je ujetá slabá vrstva sněhu, která je na důležitých místech kryta posypem, uvedl dispečer. „Žádné komplikace v dopravě nejsou hlášeny. Předpověď už zmírnili, srážky by měly ustávat,“ doplnil dispečer.

Sněžilo také na Šumpersku, podle tamního dispečera napadlo do dvou centimetrů sněhu. „Vozovky jsou po chemickém posypu holé a mokré, na inertních vozovkách leží jen v nevyšších polohách ujetá sněhová vrstva krytá posypem,“ řekl dnes ČTK dispečer šumperských silničářů.

S technikou vyjeli silničáři i do vyšších poloh Olomoucka na Šternbersku, i tam leží ve vyšších polohách zbytky rozbředlého sněhu nebo kaše, zvýšená opatrnost je na místě. Na Přerovsku a Prostějovsku jde většinou o dešťové srážky nebo déšť se sněhem, silnice jsou holé a mokré.

Pardubický kraj

Téměř po měsíci je na silnicích v Pardubickém kraji opět sníh. Většinou je rozbředlý, v oblastech, kde se nepoužívá posypová sůl, tvoří slabou uježděnou vrstvu. Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné. Na Pardubicku je kvůli poruše na vedení vysokého napětí bez dodávek energie 900 domácností, uvedla společnost ČEZ.

Energetici evidovali v 8:00 v regionu jednu poruchu na vedení vysokého napětí, která zasahuje oblast Kladruby nad Labem, Řečany nad Labem a Zdechovice na Pardubicku. Podle mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárky Lapáčkové Beránkové je asi 900 domácností bez energie.

Řidiči by měli jet opatrně zvláště v okolí Hlinska, Lanškrouna nebo v Železných horách. Zbytky sněhu jsou ale i v níže položených oblastech například u Přelouče nebo v Pardubicích. Podle meteorologů se dá sněžení očekávat i během dneška.

V Pardubickém kraji bylo dnes ráno většinou zataženo, foukal slabý vítr. V západní části regionu a na Svitavsku padal sníh nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky či déšť se sněhem. Teploty se pohybovaly mezi minus dvěma a plus dvěma stupni Celsia.

Ústecký kraj

Na silnicích v Ústeckém kraji leží místy sníh, sjízdné jsou s opatrností. Nebezpečí námrazy hrozí ve vyšších polohách v Krušných horách. Vyplývá to z dopravních informací. Policisté řeší v regionu několik nehod.

Dálnice D8 a silnice I. třídy jsou po chemickém ošetření mokré. Sníh je ještě na silnicích III. třídy a leží také na chodnících. Viditelnost je vlivem srážek snížená. Teploty se pohybují od minus dvou do plus dvou stupňů Celsia.

Nehodu policisté řeší ve Starých Křečanech na Děčínsku, kde osobní auto narazilo do domu. V Děčíně se srazilo osobní a nákladní auto v ulici Saská, která je nyní neprůjezdná. Dvě osobní vozidla se střetla v Teplicích.

Kraj Vysočina

Silnice na Vysočině jsou s opatrností sjízdné. Od úterního večera napadlo několik centimetrů mokrého sněhu. Sněžit začalo na jihozápadě kraje už v úterý večer, postupně sněžilo v celém kraji. Silničáři měli přes 130 výjezdů. Vyplývá to z informací policie a dispečinku krajské správy a údržby silnic.

Podle silničářů napadly asi tři centimetry sněhu, většinou vyjížděly do terénu sypače, na Žďársku sníh odstraňovalo několik radliček. Hasiči museli v noci zasahovat kvůli vyproštění dodávky sjeté do příkopu ve Velkém Meziříčí. Podle informací na webu policie havarovalo i auto na dálnici D1 u Měřína.

Podle předpovědi meteorologů bude sněžení postupně od jihu ustávat. Odpoledne se oblačnost částečně protrhá. Teplota bude mezi minus jedním stupněm Celsia a dvěma stupni nad nulou.

Zlínský kraj

Na vozovkách ve vyšších polohách Zlínského kraje leží po nočním sněžení nová vrstva mokrého uježděného sněhu. Řidiči se s ní mohou setkat především na silnicích nižších tříd na Vsetínsku. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností, stejně jako mokré silnice na Uherskohradišťsku a Zlínsku. Na vozovkách na Vsetínsku se navíc může tvořit náledí. Mokré silnice na Kroměřížsku jsou sjízdné bez omezení, vyplývá z aktuálních údajů zveřejněných Ředitelstvím silnic a dálnic ČR.

Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno zataženo, na Vsetínsku se sněhovými přeháňkami, na Uherskohradišťsku s deštěm se sněhem a na Kroměřížsku s dešťovými přeháňkami. Foukal slabý vítr, místy se vyskytovaly mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly mezi minus jedním a plus třemi stupni Celsia.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude dnes ve Zlínském kraji zataženo, na většině území s občasným sněžením nebo deštěm se sněhem, v nižších polohách i deštěm. Přes den budou postupně od jihu srážky ubývat, později odpoledne očekávají meteorologové místy částečné protrhávání oblačnosti. Nejvyšší odpolední teploty by se měly pohybovat mezi jedním až čtyřmi stupni Celsia.