9. srpen 2002: Povodeň ustupuje

Po dvou kritických povodňových dnech se s blížícím se víkendem situace uklidňuje. Pátek 9. srpna 2002 se nese ve znamení zklidnění rozbouřených toků a poklesu jejich hladin. Lidé začínají počítat škody, uklízet, bilancovat.

Zdroj: Deník

Vysoká je nadále hladina řeky v Ústí nad Labem, Mělníku a Praze, kde Vltava dokonce zaplavuje některé ulice - na Kampě, v Troji, Podbabě, Radotíně a Zbraslavi. Tehdejší pražský primátor Igor Němec ale uklidňuje, že voda dále stoupat už nebude, a naopak lze očekávat její pokles. „Na jihu Čech přestalo pršet a povodňová vlna opadla, přišla však korytem Vltavy do hlavního města. Velkou škodu zatím nenapáchala,“ připomíná dění z 9. srpna webová stránka Prahy 12

Milionové škody

Ne všude se ale dá mluvit o malých škodách. Po opadnutí vody na jihu Čech se začíná bilancovat a podle dobového vydání Zemských novin se zdá, že náklady na opravy nebudou vůbec malé. Jdou do stovek milionů korun a tehdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD) nevylučuje, že se kvůli povodni bude měnit státní rozpočet.

Podle listu bude nejdražší obnova poškozených silnic a mostů. „Jen v jižních Čechách bude oprava poškozených silnic druhé a třetí třídy stát několik set milionů,“ sděluje tehdejší mluvčí jihočeského krajského úřadu Marie Ptáčková. Nejpostiženější oblastí jsou České Budějovice a jejich okolí. Náprava bude trvat podle odhadů celé měsíce.

Meteorologové: Povodně nehrozí

Předpověď počasí z 9. srpna 2002 na další dny působí uklidňujícím dojmem. Meteorologové očekávají další bouřky, ale předpokládají, že déšť už nebude tak prudký a další povodně tak vylučují. „Podle meteorologů již deště nebudou tak vytrvalé, a nehrozí proto další rozvodnění řek,“ uvádí dobová zpráva ČTK.

Odborníci ale zároveň upozorňují, aby lidé neztráceli bdělost. „Podle meteorologů je vltavské povodí nyní nasycené vodou a k rozvodnění řek stačí méně srážek, než v normálním stavu,“ dodává zpráva ČTK.

Celkově ale předpověď vyznívá pozitivně a nikdo si tak v tuto chvíli ještě nedokáže představit, jaké peklo přijde v následujících dnech.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia

Povodeň 2002 den po dni:

Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 6. srpna a déšť předznamenal tragédii
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 7. srpna a voda zaplavila jižní Čechy
Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 8. srpna a povodeň zabila prvního člověka