10. srpen 2002: Mrtvá vodačka

Klesání hladin rozvodněných toků na jihu Čech pokračuje. Lidé v sobotu 10. srpna 2002 odklízejí povodňové škody. V tuto chvíli netuší, že je čeká ještě druhá, mnohem horší povodňová vlna.

Zdroj: Deník

Kromě jižních Čech klesá také Vltava v Praze, kde ještě o den dříve bylo několik ulic a části Střeleckého a Císařského ostrova pod vodou. Třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň, zůstává už pouze na několika místech v zemi - v Ústí nad Labem, ve Vraňanech, v Heřmani a v Roudném.

Později večer je jasné, že velká voda předchozích dní má na svědomí další mladý lidský život. Hasiči vytahují z vody bezvládné tělo devatenáctileté dívky. Ta ve čtvrtek 8. srpna vypadla na rozbouřené Berounce v Darové na Rokycansku z raftu. Těla si všiml náhodný kolemjdoucí ve vodě mezi větvemi v kempu u Plané. Vodačka byla v raftu se třemi muži, ti se ovšem po převrácení člunu zachránili.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia

Povodeň 2002 den po dni:

Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 6. srpna a déšť předznamenal tragédii
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 7. srpna a voda zaplavila jižní Čechy
Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 8. srpna a povodeň zabila prvního člověka
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 9. srpna a hladiny klesaly