Ještě v pátek a sobotu lidé využijí jarní oblečení, od neděle dál ale už bude počasí nahrávat spíše sandálům a letním šatům. Celou republiku totiž čeká výrazné oteplení. Dlouho si jej ale lidé neužijí, od poloviny příštího týdne přeháňky přinesou výrazné ochlazení. Teplotní změny, na které se lidé musí v nadcházejícím týdnu připravit, budou velké. Mezi chladnějšími a teplými dny totiž budou rozdíly i o deset stupňů.

Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Otevřené obchody, služby a další. Co vše se změní od pondělí

Výraznější tepelní skok bude právě víkendové oteplení. „Za čtyřiadvacet hodin je předpokládané oteplení mezi sobotou a nedělí pět až třináct stupňů. Mezi sobotou a pondělím, tedy za osmačtyřicet hodin deset až osmnáct stupňů. Jedná se o výrazné oteplení, nikoliv však extrémní," okomentovali meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ještě v pátek přitom bude v polohách nad osm set metrů dokonce sněžit. „Přes den přejde od západu přes naše území frontální systém a za ním k nám přechodně pronikne chladnější vzduch od severozápadu," uvedli na webu ČHMÚ meteorologové. V noci na pátek má pršet, a na většině území bude déšť pokračovat i přes den. Srážky ustanou až k večeru, lidé mohou očekávat teploty od osmi do dvanácti stupňů, na jihovýchodě země teploměry ukážou i hodnoty kolem patnácti stupňů.

Sobota může přinést starosti zahrádkářům

Byť víkend s sebou přinese teplejší počasí, zejména zahrádkářům ještě počátek soboty může způsobit starosti. „V noci na sobotu očekáváme nejnižší noční teploty plus tři až mínus jeden stupeň a četné přízemní mrazíky," upozornili meteorologové. Přes den už ale počasí začne naznačovat vývoj dalších dnů, teploty se totiž vyšplhají k šestnácti stupňům.

Avizované letní počasí začnou lidé v republice zažívat od neděle. Po předchozích oblačných dnech lidi čeká jasná obloha a teploty kolem devatenácti až třiadvaceti stupňů.

V Čechách pak lidé zažijí počasí odpovídající spíše létu, než začátku května. „V Čechách bude místy až šestadvacet stupňů," nastínili odborníci na webu ČHMÚ. Obyvatelé Moravy ale ve stejný den musí počítat i s nárazovým větrem s rychlostí kolem patnácti metrů za sekundu.

Zasněžování. Ilustrační foto
Špatný vtip, hodnotí skiareály povolení spustit lanovky a vleky v květnu

Počasí s teplotami typickými pro polovinu léta čeká lidi začátkem příštího týdne, minimálně v pondělí a úterý. V oba dny totiž může být i osmadvacet stupňů. Iluze letních dnů ale nevydrží dlouho a další dny příštího týdne lidi zchladí. Doslova. Teplo rozeženou přeháňky a bouřky a od západu postupně přijde ochlazení. Teploty opět spadnou na hodnoty třináct až osmnáct stupňů.

Pro květen jsou podobné změny počasí podle meteorologů běžné. „Výrazné výkyvy teplot jsou typické pro jarní období. Pevnina Evropy a Afriky se rychle vlivem slunce prohřívá, severní oceány a moře jsou stále chladné. Střídání teplého proudění vzduchu od jihu, jihozápadu s chladným vzduchem od severu pak přináší právě takovéto kontrasty," vysvětlili meteorologové ČHMÚ pro Deník.

Navzdory tomu, že třeba pondělní počasí bude o čtyři až pět stupňů teplejší, než je dlouhodobý normál pro dané období, teplotní rekordy meteorologové neočekávají. „Padat budou pouze ojediněle. V období devátého až jedenáctého května v historii byly i teploty přes třicet stupňů. Nejvyšší zaznamenanou teplotou je hodnota 34,1 stupňů, naměřená v roce 1907 na stanici Přerov," shrnuli meteorologové.