Předchozí
1 z 5
Další

Pavlína Sacherová z Filmové kanceláře Liberec.Pavlína Sacherová z Filmové kanceláře Liberec.Zdroj: Deník / Petr Zbranek

"V odborném časopise jsem našla výzvu do soutěže FILM FRIENDLY REGION, kterou vyhlašuje Czech Film Commission, CzechTourism a Česká lokační unie, a protože jsem velice soutěživá, napadlo mě Liberec přihlásit. Bohužel jsem při vyplňování přihlašovacího dotazníku zjistila, že úřad se o titul ucházet nemůže, protože více jak 3/4 služeb nijak uceleně neposkytuje. Měla jsem pocit, že je to velká škoda, proto jsem se o tohle téma začala více zajímat," vysvětlila Pavlína Sacherová počátky nápadu založit v Liberci filmovou kancelář.

Pavlína Sacherová z Filmové kanceláře Liberec.Pavlína Sacherová z Filmové kanceláře Liberec.Zdroj: Deník / Petr Zbranek

Další motivací byl fakt, že ráda chodí do kina a chtěla se přiblížit realizačnímu týmu. Z počátku pomáhala filmařům zorientovat se v Liberci nebo jim nabízela asistenci při vyplňování formulářů potřebných pro natáčení. "Postupně se můj záběr činností rozšířil natolik, že pokud se natáčelo v Liberci, očekávalo se ode mě, že obstarám kompletní koordinaci," vysvětlila vloni Sacherová Deníku.

V kostele v Horním Řasnici točili čeští filmaři scénu pro připravovanou pohádku Hodinářův učeň.V kostele v Horním Řasnici točili čeští filmaři scénu pro připravovanou pohádku Hodinářův učeň.Zdroj: Evolution Films

I po letech spolupráce s filmaři říká, že ji každý projekt přinese novou zkušenost. "Některé jsou úžasné - vyhrála jsem pro Liberec soutěž Film Friendly Region, byla jsem na červeném koberci v Cannes, viděla jsem při práci oskarové režiséry i herce a vlastně díky tomu všemu jsme byli ve hře, když se vybíraly lokace pro poslední díl SpiderMana. Na druhou stranu při každém projektu řeším nepříjemnosti. Stává se, že na mě během natáčení občané velmi nevybíravě křičí. Vymýšlí způsoby jak se na filmařích obohatit. Setkala jsem se i s vyhrožováním. Je to často velký stres, ale především obrovská škola života," dodala Sacherová.

Náměstí Dr. E. Beneše v Liberci se proměnilo v Pražský karneval světel. Filmaři zde pokračovali s přípravami na natáčení filmu s pracovním názvem Bosco.Náměstí Dr. E. Beneše v Liberci se proměnilo v Pražský karneval světel. Filmaři zde pokračovali s přípravami na natáčení filmu s pracovním názvem Bosco. Šlo o poslední díl Spidermana.Zdroj: Deník / Petr Zbranek

Liberec má podle ní několik zásadních výhod, které ho staví na špičku mezi možnými filmovými lokacemi. "Snadná dopravní dostupnost, která je pro filmaře velice důležitá. Rozsah ubytovacích služeb, kdy jsme schopni kvalitou obsloužit hollywoodské hvězdy a kapacitou velký realizační tým. Zachovalá architektura v centru města i v okolí a dnes je to i kvalitní servis a dobré jméno Liberec Film Office," uvedla Sacherová a dodaal, že nejraději vzpomíná na atmosféru, která panovala při natáčení posledního dílu SpiderMana. "Lidé večer korzovali po náměstí, potkávali staré známé a hezky si u toho povídali. V tu chvíli Liberec žil filmem a z toho jsem měla velkou radost," zavzpomínala.

Pavlína Sacherová z Filmové kanceláře Liberec.Pavlína Sacherová z Filmové kanceláře Liberec.Zdroj: Deník / Petr Zbranek

Pokud vás zákulisí filmu zajímá, můžete využít příležitosti a projít se po liberecké radnici, při prohlídkách "Po stopách filmu."