On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE 

V pondělí přibylo v Česku 111 nových případů covidu-19, což byl nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů dosáhl 1,51 procenta, což byla nejvyšší hodnota za celý květen.

Podle epidemiologů ale souvisí nárůst s ohniskem nákazy mezi horníky OKD na Karvinsku, a pro vývoj situace v celé republice tak zatím není významný. 

V Dole Darkov začali hygienici v pondělí s plošným testováním všech zaměstnanců.
Vojtěch: Více případů koronaviru může být kvůli testům horníků i další dny

V pondělí i úterý rostl počet aktuálně nemocných, který představuje počet potvrzených případů covidu-19 po odečtení vyléčených a zemřelých. Množství aktuálně nemocných předtím asi od poloviny dubna, kdy činilo zhruba 4800 lidí, postupně klesalo. Do neděle 17. května se tak snížilo na 2479. Tento týden ale zase stouplo až na úterních 2619.

Nejvíce dosud potvrzených případů nákazy je v Praze, a to 1996. V hlavním městě je také největší podíl případů nákazy na počet obyvatel. Na 100 tisíc obyvatel Prahy připadá přes 153 nakažených. Naopak v jižních Čechách evidují zhruba 28 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně v Česku.

Zprava premiér Andrej Babiš (ANO), náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
Odchod Prymuly? Ministr Vojtěch předpokládá, že k němu dojde na konci května

První potvrzené případy nákazy koronavirem se v Česku objevily 1. března. První nakažený člověk zemřel o tři týdny později. S ohledem na příznivou epidemiologickou situaci vláda od konce dubna postupně uvolňuje opatření, kterými od března omezila volný pohyb a cestování, sdružování, podnikání, kulturu, sport, školní výuku a další aktivity. Další vlna uvolňování včetně nošení roušek venku má následovat 25. května.