Nadcházející čtyři týdny budou teplotně i srážkově průměrné. Rekordní teplo ze začátku ledna se tak podle meteorologů v období do poloviny února nezopakuje. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí, kterou ČHMÚ vpodvečer zveřejnil na webu. Noční teploty budou klesat pod bod mrazu, odpolední se budou pohybovat kolem dvou, v závěru období pak kolem čtyř stupňů Celsia.

„Relativně slunečné počasí, které nás bude místy doprovázet během dnešního dne a částečně i zítra (v úterý), vystřídá ve středu zatažená obloha se sněžením, místy i vydatným,“ uvedli meteorologové. Na facebooku upozorňují, že mokrý a těžký sníh může ve středu způsobit problémy v dopravě a rovněž v energetice.

Premiér Petr Fiala uctil památku Jana Palacha 16. ledna 2023 na Václavském náměstí.
Před 54 lety se upálil Jan Palach. Česko si připomnělo jeho památku

V dalších dnech se bude udržovat převážně oblačné počasí a místy se vyskytnou občasné srážky, většinou sněhové, a to i v nížinách. Do středy se noční teploty budou pohybovat kolem nuly, od čtvrtka začnou klesat na minus jeden až minus šest stupňů Celsia. Tam, kde bude ležet sníh a uklidní se vítr, mohou podle meteorologů ranní teploty klesnout až k minus devíti stupňům. Denní teploty se budou pohybovat většinou kolem nuly.

„Po uplynulých čtyřech teplotně silně nadprůměrných týdnech se počasí teplotně vrací do normálu. Teploty vzduchu budou odpovídat průměrným teplotám, které se obvykle vyskytují v období druhé poloviny ledna a první poloviny února,“ napsali meteorologové v měsíční předpovědi. Do přelomu ledna a února budou noční teploty klesat k minus čtyřem stupňům, přes den budou v průměru dva stupně. V týdnu od 6. února se pak mírně oteplí. V noci budou minus dva stupně a ve dne čtyři stupně Celsia.

Nebývalé teplo 

Konec loňského roku a začátek ledna byl v Česku nezvykle teplý. V poslední den roku meteorologové naměřili dosud nejvyšší silvestrovskou teplotu, 18,2 stupně Celsia bylo v Dobřichovicích u Prahy a v pražských Komořanech. Rekordy padaly také v další lednové dny. Tuto neděli překonala nebo vyrovnala teplotní rekord pro 15. ledna třetina stanic, které měří alespoň 30 let, místy bylo 12 stupňů Celsia.