Předchozí
1 z 5
Další

Martina Nekola se zamilovala do cestování.Zdroj: archiv Martiny Nekoly

Ráda objevuji a poznávám nová místa, nové lidi, ochutnávám nová jídla a celkově ráda zkoumám a o všem přemýšlím. Navíc razím heslo: kolik jazyků znáš, tolikrát si člověkem. Na jazyky jsem bohužel analfabet, tak si to nahrazuji právě cestováním do různých zemí. Komfortní zóna a obyčejný strach mi zezačátku nedovolovaly zažívat nepoznané. Proto jsem pokaždé plánovala cesty jen prostřednictvím cestovní kanceláře. Po jednom náročnějším období jsem si řekla, že mě strach nebude definovat a pokusím se dělat to, co mě dělá šťastnou. Začala jsem navštěvovat různé kurzy, přednášky a dala jsem šanci akcím, na které bych dříve nikdy nešla.

Martina Nekola se zamilovala do cestování.Zdroj: archiv Martiny Nekoly

Už tehdy se mi líbila myšlenka udržitelnosti, ekologie ve spojitosti s cestováním. Sledovala jsem akci Lowcost Race, stopování po Evropě, ale tenkrát jsem na to neměla ty „koule“. Navíc jsme plánovali s přítelem svatbu, takže jsem měla výmluvu, proč do toho nejít. Navíc jsem hodně dala na okolí, co se hodí a co ne. Co se ode mě očekává a občas jsem z toho byla nešťastná.

Martina Nekola se zamilovala do cestování.Zdroj: archiv Martiny Nekoly

Stopování mi nikdy nebylo cizí, taťka za mlada taky stopoval, motal holkám hlavy hrou na kytaru, takže ten dobrodruh je ve mně asi po něm. Babička s dědou z maminčiny strany procestovali celý svět od Ameriky po Asii, žili u místních, takže geny se určitě nezapřou. Stopem jsem procestovala Čechy, Polsko, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Černou Horu, Chorvatsko a Slovinsko. Měsíc po svatbě jsem odpověděla na inzerát týkající se stopu po Polsku. 

Martina Nekola se zamilovala do cestování.Zdroj: archiv Martiny Nekoly

Zamilovala jsem se do optimismu, spontánnosti a vyrazila na cestu. Bylo to nejlepší rozhodnutí. Naštěstí můj manžel je také dobrodruh, má hodně nacestováno. Každý rok jezdí s kamarády kampovat do severských zemí, takže moji vášeň pochopil. Rozhodla jsem si splnit jeden malý velký sen. Přihlásila jsem do X-challenge, 10 dní, 2,5 tisíce na hlavu, dva v páru a to celé stopem po Evropě. Po cestě jsme poznávali lidi, zanechali dobrý dojem, udělali dobré skutky a plnili výzvy. Nejen ty co nám připravili organizátoři, ale i ty osobní. A těch si já splnila hodně. Největším překvapení pro mě bylo, když jsem se během X-challenge dozvěděla, že jsem těhotná a splnil se mi tak další sen.

Martina Nekola se zamilovala do cestování.Zdroj: archiv Martiny Nekoly

I díky těhotenství jsem si našla další koníček, a to vaření a pečení. Jako dítě jsem se motala babičce a mamce v kuchyni při vaření. V zahraničí jsem ochutnala spoustu zajímavých pokrmů, hlavně na Srí Lance a Jordánsku. Inspiraci hledám na sociálních sítích a do každého receptu přidám vždy něco navíc. Nikdy se předpisu nedržím striktně, ale poslouchám své chuťové pohárky.