Předchozí
1 z 5
Další

Začít pracovat v knihkupectví bylo pro mě to nejlepší, co mě z profesního hlediska mohlo potkat. Nejdříve jsem působila v Textilaně, ale v roce 1995 se začal psát jeden z mých životních milníků. Známá mě odvedla k Jaroslavu Fryčovi, ten na mě jen koukl, zeptal se, zda mám čas, a když jsem přikývla, poslal mě do kanceláře. Atím začala má kariéra knihkupkyně.

Markéta JežkováZdroj: Archiv Markéty Ježkové

Osobně se zaměřuji na historii, ať už romány či biografie. Navíc jsem taková pohádková babička. Mám ráda děti, dokážu pochopit jejich duši a myslím si, že jim dokážu doporučit jen to nejlepší. Z knižních hrdinů mi učaroval Robinson Crusoe.

Markéta JežkováZdroj: Archiv Markéty Ježkové

Společně se známými jsem dlouhodobě vystupovala na Grabštejně. Sami jsme si šili kostýmy, vyráběli rekvizity a skládali hudbu. Vše tak, aby to děti pohltilo a staly se součástí hrané pohádky. Na toto období s láskou vzpomínám. Před několika lety mi navíc učarovala česká spisovatelka Božena Němcová. Poté, co jsem přelouskala veškerou dostupnou literaturu od biografií až po korespondenci, jsem se rozhodla, že o této významné osobnosti české literatury natočím film.

Markéta JežkováZdroj: Deník / Kamil Košun

Sama jsem ztvárnila i hlavní roli a životopisný dvouhodinový film se dostal do škol i jako výukový materiál. Díky lásce k historii jsem pronikla do tajů historického tance. K němu mě přivedl můj muž. Od renesančních tanců jsme se propracovali až k 19. století a spolu se skupinou The Wings vystupujeme na různých slavnostech a jarmarcích.

Markéta JežkováZdroj: Deník / Kamil Košun

Kromě tance se od třinácti let věnuji i chrámové hudbě. Varhany a nádherná muzika mší mě uhranuly. Sbor považuji za svou druhou rodinu. Jsem šťastná, když vidím, jak rosteme. Chvíli jsem se věnovala i historické hudbě a poté jsem přesedlala na folkovou. Působím ve skupině Spolktrio, Nedávno jsem si pořídila akordeon a hraji i jarmareční písničky s obrázky.

Markéta JežkováZdroj: Archiv Markéty Ježkové