Předchozí
1 z 5
Další

Jan Šolc.Jan Šolc.Zdroj: Jan Král / Město Liberec

„Když mi v roce 1951 odsoudili komunisté – ne Lidový soud, protože návrh rozsudku přivezl prokurátor v aktovce ze sekretariátu KSČ - tátu na 13 let za velezradu, ocitli jsme se s mámou jako občané třetího řádu v těžké situaci. Máma ale po letech řekla, že‚ jak se k nám zachovali Liberečané, to by se hned tak někde nestalo. Zejména ze strany učitelů jsem cítil velké porozumění a lásku. Vyjadřuji za to městu po letech poděkování,“ okomentoval s humorem udělení čestného občanství v roce 2018 Jan Šolc.

Jan Šolc.Jan Šolc.Zdroj: Deník/Petr Vodseďálek

Do Liberce přišel s rodiči hned v roce 1945 v necelých sedmi letech. V roce 1957 absolvoval gymnázium, tehdejší jedenáctiletou střední školu v Liberci. Z důvodu výrazně negativního postoje jeho otce vůči KSČ nemohl pokračovat ve studiu. Během šedesátých let pak dálkově vystudoval obor čeština a pedagogika na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Chtěl podpořit kurs Alexandera Dubčeka, a tak vstoupil do KSČ. V dubnu 1969 se však rozhodl stranickou legitimaci vrátit. Následoval třídní trest, prohlášení za antisovětský a antisocialistický živel, nedobrovolný odchod ze školství a dvacetiletá kariéra betonáře a montéra.

Jan Šolc.Jan Šolc.Zdroj: Jan Král / Město Liberec

V listopadu 1989 byl Jan Šolc částečně v Liberci a částečně v Praze. Stal se mluvčím Občanského fóra a 28. prosince 1989 zasedl v rámci procesu kooptací do Federálního shromáždění, po sametové revoluci působil jako bezpartijní poslanec, respektive poslanec za OF, do české části Sněmovny národů. Mandát za OF obhájil ve volbách roku 1990, přičemž v roce 1991 přešel po rozkladu Občanského fóra do poslaneckého klubu Občanského hnutí. Ve Federálním shromáždění setrval do voleb roku 1992. Stal se předsedou branného podvýboru obou komor Federálního shromáždění.

Jan Šolc.Jan Šolc.Zdroj: Deník/Petr Vodseďálek

V roce 1992 působil v parlamentu národů NATO. V letech 1996-1999 pracoval v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla jako ředitel odboru vnitřní politiky. Zároveň patřil do úzkého okruhu lidí, kteří prezidenta Václava Havla doprovázeli na různé události a byli mu k dispozici 24 hodin denně.Od založení do roku 2014 působil ve správní radě nadace Vize 97, v roce 1999 byl spoluzakladatelem Etického fóra České republiky.

Jan Šolc.Jan Šolc.Zdroj: Deník/Petr Zbranek

Do února roku 2014 externě vyučoval etiku a rétoriku na Technické univerzitě v Liberci. Jan Šolc je také laureátem ocenění Osobnost Libereckého kraje (2011), udělované za celoživotní práci a dílo.S Libercem Jan Šolc za 76 let doslova srostl. A nedá na něj dopustit. I přes některé přehmaty, které se tu v minulých desetiletích staly a které poznamenaly tvář města. „Kdysi jeden budhistický myslitel, který tudy projížděl, řekl, že Liberec má dobrou karmu. Ztotožnil se tak zcela s mým přesvědčením, že Liberec je mimořádné město,“ vyznal se Jan Šolc.