Podle Vojtěcha už plošné testování schválila etická komise. "Chceme studii představit v úterý na tiskové konferenci, poté by měla být spuštěna od středy," sdělil Vojtěch. Jeho náměstek Roman Prymula uvedl, že by lékaři měli otestovat až 28 tisíc lidí.

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Plošné testování, které by mělo ukázat promořenost populace, zmínil Prymula jako možnost na začátku dubna. Reprezentativní vzorek testovaných by měl vznikat podobně jako například u průzkumů veřejného mínění, kdy se vybere zhruba 1000 lidí různého věku, pohlaví, z různě velkých obcí nebo různého vzdělání.

Plošné testování na koronavirus se zatím uskutečnilo například v některých domovech pro seniory. V Jihomoravském kraji začali v pátek plošně testovat také bezdomovce. Preventivně testuje zahraniční pracovníky například i petrochemická společnost Unipetrol.

V Česku bylo dosud zaznamenáno 6657 potvrzených případů nemoci covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. Vyléčilo se 1235 lidí, v nemocnicích s touto nákazou zemřelo 181 pacientů.

Nejvíce nakažených je dlouhodobě v Praze, dosud tam bylo potvrzeno 1574 případů. Na sto tisíc obyvatel připadá v hlavním městě téměř 116 nakažených. V Olomouckém kraji je na sto tisíc obyvatel bezmála 98 případů nákazy a v Plzeňském kraji evidují na sto tisíc obyvatel zhruba 92 nakažených. Naopak nejlépe na tom jsou jižní Čechy s 25 případy nákazy na sto tisíc obyvatel.