V květnu byl zatím denní přírůstek nakažených vždy nižší než sto. Ačkoliv dnes mohou ještě nějaké případy přibýt, je pravděpodobné, že pod touto hranicí zůstane i dnes. Ve čtvrtek se počet nakažených rozšířil o 82 lidí, což bylo v květnu dosud nejvíce.

Češi si na roušky zvykli.
PŘEHLEDNĚ: S rouškou k bazénu. Podívejte, jaká nařízení startují 25. května

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Nejvyšší počet nakažených je v Praze, a to 1921. Více než tisíc případů nákazy hlásí také Moravskoslezský kraj a střední Čechy. V přepočtu na počet obyvatel je situace nejhorší v Praze a také Karlovarském kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá shodně více než 147 nakažených. Naopak v jižních Čechách evidují zhruba 28 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je nejméně v ČR.

Počet úmrtí s covidem-19 se dnes rozšířil o dvě, na dnešní den pak podle údajů ministerstva připadá jedna oběť. Ve čtvrtek s nemocí zemřeli tři lidé, stejně jako ve středu i v úterý. "S ohledem na fakt, že vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic, se mohou denní záznamy zpětně měnit právě z důvodu průběžného doplňování," uvedlo ministerstvo.

Konec nouzového stavu

V Praze dosud s koronavirem zemřelo 94 lidí. Moravskoslezský kraj eviduje 47 obětí, v Karlovarském kraji bylo 33 úmrtí, ve Středočeském 23 a v Ústeckém 21. Nejlépe je na tom stále Zlínský kraj, kde s nemocí zemřeli dva lidé.

Aktuálně je v ČR 2700 nakažených koronavirem. Podle čtvrtečních údajů bylo v nemocnicích hospitalizováno 197 lidí, z nichž 37 bylo v těžkém stavu.

Roman Prymula v roušce
Epidemiolog Prymula chce odejít z ministerstva. Změnit by to mohly dvě podmínky

V neděli skončí v Česku po více než dvou měsících nouzový stav, některá omezení ale budou platit dál. Po dalším rozvolnění opatření vydaných proti šíření koronaviru budou od 25. května možné hromadné akce až pro 300 lidí, a to i ve vnitřních prostorách. Uvnitř restaurací budou povinné roušky i pro hosty s výjimkou konzumace, podobně na koupalištích s výjimkou doby ve vodě a na dece. Obnoví se návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, bude se ale měřit teplota.