Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že žádat o důchod ještě letos je výhodnější pro většinu těch, kteří důchodového věku dosáhnou v příštím roce. „Žádost o předčasný důchod určitě nemusí ještě znamenat, že skutečně přestanete pracovat. Jen musíte požádat o takzvaný důchod bez výplaty,“ konstatoval Jurečka. V tom případě se ale výpočet důchodu bude odvíjet od data, kdy si o něj zájemce zažádá.

Tímto doporučením ale ministerstvo spustilo lavinu žádostí, se kterými se nyní potýkají úředníci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). „Tyto žádosti totiž nelze podávat zpětně, je nutné to stihnout do konce prosince,“ uvedl ústřední ředitel ČSSZ František Boháček.

Proč se vyplatí zažádat v roce 2022 o předčasný důchod? Důvodem této situace jsou vysoké valorizace důchodů, které v letošním roce proběhly. Valorizací se rozumí zvyšování důchodů, reagující na zvyšování cen.
Předčasný důchod přehledně: Jak si měsíčně polepšit na penzi až o dva tisíce

Zájemci proto mohou v nynější mimořádné situaci využít speciální tiskopis na webových stránkách ČSSZ. Odeslat jej mohou elektronicky například prostřednictvím bankovní identity anebo osobně či poštou. Aby ovšem nárok na důchod žadateli skutečně vznikl, musí do šesti měsíců od dne odeslání formuláře osobně spolu s úředníky ČSSZ vlastní žádost o důchod sepsat. 

Mnozí žadatelé o důchod se v související administrativě nedokážou orientovat. K dispozici jim proto nabízejí své služby profesionální poradci, kteří si za své služby nechávají zaplatit. Ti potvrzují, že téma předčasného důchodu nyní seniory extrémně zajímá. „Samozřejmě mám násobně větší zájem klientů, volá jich teď asi třikrát tolik co obvykle,“ uvedl poradce Martin Kohoutek z Telče. 

Český premiér Petr Fiala
Petr Fiala: Odchod do důchodu v 65 letech platí. Není důvod zvyšovat hranici

Někteří zájemci o předčasný důchod, kteří se do penze chystají počátkem příštího roku, se obávají, že se kvůli velkému zájmu řešení toho jejich případu může protáhnout. Mají dokonce strach, že by kvůli tomu mohli zůstat pár měsíců po skončení pracovního poměru bez peněz. 

Podle Kohoutka se sice skutečně někdy stává, že se proces přiznání důchodu neúměrně protahuje. Nikdo se však podle něj nemusí bát, že by peníze, na které má nárok, snad nedostal. „I pokud bude důchod přiznaný zpětně, tak bude výplata uvolněna a doplacena,“ ujišťuje poradce. „Kromě toho v takových případech může ČSSZ vyplatit nějakou prozatímní dávku jako zálohu na důchod,“ podotkl.

Se žádostí neváhejte

Proč je právě letos výhodné, zažádat si o předčasný důchod? Důvodem jsou právě dvě letošní mimořádné valorizace. Díky nim lidé, kteří si o něj zažádají, mohou měsíčně získat až tisíce korun navíc oproti tomu, kdyby si počkali až na svůj řádný termín v příštím roce. Tato situace se ale může rok od roku měnit. Podobně předčasný důchod experti lidem doporučovali v roce 2020. Loni je naopak nabádali, aby v práci ve vlastním zájmu setrvali alespoň do Nového roku. 

Senioři nad 65 let, kteří žijí sami, patří k druhé nejčastější skupině, která má problém vyjít s penězi
Nemáte nárok, slýchává důchodkyně. Z penze zbývá minimum, o příspěvky žádá marně

Jak to bude výhodné v následujícím roce, se tedy dozvíme až zase někdy v září. „Až v druhé polovině roku 2023 budeme moci porovnat roky 2023 a 2024, podobně jako nyní roky 2022 a 2023,“ uvedl Adam Babczynski ze společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. 

Lidem, kteří letos odešlou vyplněný formulář ohledně předčasného důchodu, Babczynski doporučuje, aby si pohlídali půlroční lhůtu k osobnímu vyřízení žádosti na pobočce ČSSZ. „Ministerstvo práce je vstřícné a reaguje na to, že jsou pobočky přeplněné, ale nesmí tam být žádné zbytečné prodlení na straně klienta,“ dodal.