K mimořádnému zvýšení důchodů vláda přistupuje na základě údajů statistiků o vývoji spotřebitelských cen a změnách životních nákladů domácností důchodců. Ministři ovšem tentokrát změnili pravidla, podle nichž se valorizace určuje. Kdyby to bylo podle dosavadního režimu, průměrná penze by vzrostla o 1770 korun.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je změna valorizací prvním krokem, který směřuje k posílení dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému. Navázat by na něj měla další opatření v rámci plánované důchodové reformy.

Vláda uvedla, že bez schválených úprav by valorizace letos vedla k nárůstu deficitu veřejných financí o více než 34 miliard korun, v příštím roce až o 58 miliard. „Situaci musíme řešit zodpovědně a s ohledem na budoucí generace. Kdybychom nezasáhli, přinesla by červnová valorizace obrovský dluh do státního rozpočtu,“ sdělil Jurečka.

Výchovné k důchodu? Přečtete si, kdo má nárok:

Pět set korun k důchodu za každé vychované dítě dalo naději na vyšší penzi řadě důchodců. Bohužel některé z nich po podání žádosti o příspěvek čekalo zklamání. Hlavně muže.
Důchody: Muži žádající o výchovné mají smůlu. Staraly se spíš ženy, odbývají je

Tato změna se ovšem nelíbí odborářům ani opozici. „Měnit pravidla uprostřed závodu je neférové vůči všem, kterým to legitimní očekávání vzniklo,“ uvedl už dříve pro Český rozhlas poslanec ANO Aleš Juchelka. S kolegy proto udělá vše pro to, aby novela přijata nebyla. „Říkejme tomu třeba obstrukce,“ naznačil.

Vzhledem k rychlému růstu cen loni vláda nařídila dokonce dvě mimořádné valorizace. Podle úředníků i ekonomů by ale zřejmě v letošním roce měla stačit jen tato jedna červnová.