Předpověď počasí slibuje podle sdružení v dalších dnech postupně citelné ochlazení až pod průměrnou denní teplotu deseti stupňů Celsia, teplárny tak budou zahajovat vytápění podle místních klimatických podmínek.

„Teplárny jsou po létě připravené na novou topnou sezonu, studené počasí je rozhodně nezaskočí. Letošní topná sezona bude kvůli výraznému omezení dodávek plynu z Ruska a zásadnímu nárůstu cen všech energetických komodit mimořádná, ale věřím, že se teplárnám podaří spolehlivé dodávky tepla zajistit a stát přispěje ke stabilizaci ceny tepla pro domácnosti,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek.

Rychle rostoucí ceny energií vedou stále více lidí k úvahám, jak změnit způsob vytápění anebo jaká další úsporná opatření zavést. Ilustrační foto
Jak v bytě rychle ušetřit za energie? Změny lze udělat i s minimálními náklady

Spotřeba tepla na vytápění v letošním roce je zatím zhruba o 15 procent nižší než vloni a o šest procent nižší než je průměr posledního desetiletí. První část nové topné sezóny od září do konce prosince ale ještě může výsledek za celý rok 2022 významně ovlivnit. Tradičně začínají teplárny s vytápěním nejdříve na západě Čech a ve vyšších zeměpisných polohách.

Vytápění může být dočasně přerušeno 

„Některé teplárny začnou s vytápěním již ve čtvrtek 15. září a postupně se budou přidávat další. V pondělí se už bude nejspíš topit v celé České republice,“ sdělil ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Podle něho pak bývá spíše pravidlem, že teplárny vytápění ještě přeruší po chladném začátku září s nástupem teplého babího léta ještě v průběhu září nebo začátkem října. V loňském roce některé teplárny začaly topit již na přelomu srpna a září, kdy průměrné denní teploty klesly pod 13 stupňů Celsia. Pak se ale v září topilo jen část třetího týdne.

Teplárna. Ilustrační foto
Teplárny smí spalovat jiná paliva než plyn. Vláda slíbila kompenzace firmám

Podle dlouhodobých průměrů se začíná s topením kolem 17. září. V letech 1961 až 1990 se začínalo s vytápěním průměrně kolem 15. září. V poslední dekádě 2011 až 2020 se průměr zahájení vytápění posunul na 19. září. Pokud se případně opět oteplí, teplárny vytápění přeruší do dalšího trvalejšího ochlazení. Například domácnosti, které se rozhodly šetřit, si však mohou nastavit termostatické hlavice na radiátorových ventilech na nižší teploty v místnostech a spotřebují tak méně tepla.

Otopné období začíná podle vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu vždy 1. září a trvá do 31. května následujícího roku. Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se odvíjí od průměrných denních teplot venkovního vzduchu a prognózy počasí podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Teplárny začínají s dodávkami tepla, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a další den se neočekává vzestup teplot. Dodávky tepla jsou přerušeny nebo ukončeny, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu vystoupí nad 13 stupňů Celsia ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat snížení této teploty.