Vyšší denní přírůstek než v úterý zaznamenali hygienici naposledy 28. června, kdy dosáhl 305. V poslední době stoupl počet nakažených o tisícovku za pouhých pět dní. To je podobné tempo jako na jaře v době, kdy v zemi platil nouzový stav a omezení volného pohybu, podnikání a každodenních aktivit. Po zrušení plošných opatření se nyní zpřísněná pravidla například pro nošení roušek či konání hromadných akcí zavádějí jen v místech lokálních ohnisek.

Čtyřletý Tadeášek, jehož maminka žádala o pomoc Patrona dětí a velmi jim pomohli.
Koronaviru využili podvodníci. Snažili se oklamat nadaci

On-line reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Stejně jako denní přírůstek nakažených stoupl v úterý i podíl prokázaných případů nemoci na počtu provedených testů na covid-19, a to z pondělních 2,82 procenta na 3,59 procenta. Mírně vzrostl i počet provedených testů z přibližně 7400 v pondělí na úterních více než 8000.

Nejpostiženějším okresem zůstává Frýdecko-Místecko, kde připadá v přepočtu na 100 tisíc obyvatel zhruba 70 nových případů covidu-19 za posledních sedm dní. Prachaticko registruje za uplynulý týden přes 43 nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel a Táborsko, Praha, Praha-západ či Karvinsko přes 20. Nulový je tento údaj jen v okresech Rokycany a Jeseník.

S covidem-19 zemřelo dosud 388 pacientů. V úterý přibyli podle revidovaných údajů ministerstva dva zemřelí a za dnešek jeden. Vyléčilo se již 11.900 lidí, což jsou zhruba dvě třetiny lidí, u nichž byla nemoc od vypuknutí epidemie prokázána. Pro odborníky je klíčové, že se výrazně nemění počet hospitalizovaných a těch, kteří vyžadují intenzivní péči. V nemocnicích se s koronavirem podle posledních údajů léčilo 121 pacientů, z toho 15 bylo v těžkém stavu.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí poprvé představilo takzvaný semafor, tedy mapu okresů podle epidemické situace. Devět okresů spadá do prvního zeleného stupně - jsou to Praha, Brno a Ostrava, Praha-západ a Praha-východ, Karviná, Frýdek-Místek, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika.

Obnovení výuky na ZŠ v Praze 6
Šíření covidu ve školách? Omezit míchání tříd bude problém, míní zástupci

V zeleně označených regionech se sice vyskytují nové případy, nemoc se ale nešíří v komunitě. Tamní hygienické stanice mají podle pokynů ministerstva zvážit doporučení použití ochranných prostředků a dezinfekce, aktivovat informační linky, posílit odběrová místa a laboratoře; nemocnice mohou omezit návštěvy.