Olympijská kolekce zahrnuje 33 kusů oděvů a doplňků a navrhla ji absolventka Textilní fakulty TUL Veronika Paulenová. Příprava setu oblečení pro českou výpravu v Číně trvala dva roky, část kolekce je ušitá v České republice. „Značka Made in Czechoslovakia i Made in Czech Republic v zahraničí vždy symbolizovaly kvalitu, šikovnost a inovace. Olympijská kolekce 2022 v sobě tyto hodnoty propojuje. Na mně už pak bylo vše zakomponovat do návrhů olympijské kolekce,“ řekla designérka firmy Alpine Pro Veronika Paulenová.

Kolekce kromě bundy a kalhot obsahuje softshellové kalhoty, teplákovou soupravu, hybridní bundu a péřovou bundu, svetr, bavlněná a funkční trika, spodní prádlo a doplňky jako čepici Raškovku, rukavice, šálu, šátek, ponožky. Součástí vybavení jsou i batoh a taška přes rameno, vysoká a nízká obuv a pantofle.

„Inspirovala jsem se především místem konání olympijských her, proto je kolekce pro sportovce navržena tak, aby obstála i v extrémních podmínkách až minus třicet stupňů. Vždy je kladen důraz na funkčnost a na komfort sportovců,“ zdůraznila Paulenová, která na designu olympijské obuvi, sportovních tašek a batohů spolupracovala s kolegou Patrikem Nábělkem.

Čeští sportovci měli ještě před odletem možnost oblečení otestovat. Jedním z nich byl i dvojnásobný mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus. „Testoval jsem oblečení při stání pod kopcem, při chůzi do kopce se skialpovými lyžemi na zádech i při alpském lyžování, běhal jsem v tom také v dešti. Sledoval jsem přitom prodyšnost a to, jak oděv odolává mokru a větru. Výsledek byl vždy perfektní, byl jsem s tím moc spokojený,“ popsal své dojmy Kraus.

Součástí nástupního setu bundy a kalhot je nanomembrána, kterou vyvinul vedoucí Katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL Roman Knížek. Nanomembránu přirovnal k velmi jemnému sítu, kterým snadno projde vodní pára, ale kapka vody nikoliv. „Jsou to zatím nejjemnější vlákna použitá v oděvním průmyslu. Díky struktuře a průměru nanovláken mají nanomembrány více pórů na danou plochu oproti mikroporézním membránám,“ vysvětlil Knížek.

Nástupový set tak odolá vodě, naopak od těla odvádí vlhkost a zaručuje až čtyřikrát vyšší prodyšnost oproti běžným funkčním membránám. Nanovlákna nachází uplatnění vedle oděvnictví i v oblasti filtrace či zdravotnictví. „Pokud nyní bundu s naší nanomembránou obléknou i čeští olympionici, nemůže být mé nadšení větší,“ dodal s nadšením Knížek.