O odvolání Filipa Pešána se diskutovalo už před olympiádou. Výsledky a výkony českého týmu na turnajích Euro Hockey Tour totiž rozhodně neponoukaly k optimismu, a jakmile bylo jasné, že do Pekingu nepoletí hráči NHL, začalo se nad nadějemi českého hokeje rychle smrákat.

Proto došlo na hokejovém svazu k debatě o Pešánovi, což je jinak věc těsně před hlavním turnajem sezony nevídaná. Dostal tehdy trenér nůž na krk? „Dá se to tak říct, ale není to postavené tak, že pokud neudělá medaili, končí. Není to jen o umístění. Ale pokud by se nedostal do čtvrtfinále, bylo by to velmi špatné,“ řekl svazový šéf Tomáš Král.

Jak na Twitteru připomněla řada uživatelů v čele s někdejším sportovním komentátorem Pavlem Poulíčkem, Pešán se pokoření v podobě hořké čtvrtfinálové prohry šikovně vyhnul. To, že by český nároďák nepostoupil ani mezi nejlepší osmičku, před turnajem zřejmě napadlo jen ty nejzatvrzelejší škarohlídy. 

Třeba starostu pražských Řeporyj Pavla Novotného…

Po osmifinálové potupě od Švýcarů se strhla očekávatelná mela. Přesto se v (pochopitelném) zhnusení ze strany českých fanoušků našli i tací, kteří poukázali na širší rozměr pekingské ostudy. Ta totiž nepřišla zničehonic, ale výsledkové kolapsy českého hokeje na velkých akcí a ve všech věkových kategoriích už jsou vlastně normou. 

Pešánovi každopádně už nikdy nikdo neodpáře to, že právě on byl jako hlavní trenér u největšího propadáku českého hokeje v historii. Do funkce přitom přicházel s nemalými nadějemi jako nositel nových trendů, rozhodují však výsledky. A ty měl Pešán zkrátka a dobře prachbídné. 

Otázka je, kdo by mohl českou hokejovou bídu zastavit. To není práce pro jednotlivce a bude trvat mnohem déle než jednu dvě sezony…