Po příjemném odpoledni s rodinou, stráveném nakupováním v obchodním centru přijdete unavení domů. Vše je v pořádku až do té doby, než začnete hledat peněženku. Po chvilce pátrání vám dojde, že se musela buď ztratit, nebo ji někdo ukradl. Koupíte si tedy novou, zařídíte platební kartu a myslíte si, že smůla je zažehnána.

Omyl! Po týdnu vám přijde domu dopis od leasingové společnosti, ve kterém se píše, že musíte zaplatit první splátku nového mercedesu. Až nyní vám dojde, že jste asi zapomněli nahlásit ztrátu občanského průkazu. Stačí málo a na světě je veliký průšvih. S podobným problémem se na začátku roku přišel do redakce Deníku svěřit i bezdomovec z Liberce.

Kvůli občance nemá nárok na podporu

„Někdo mi ukradl občanku, a já jsem tomu nepřikládal žádnou velkou důležitost. O to větší pak ale bylo překvapení, když jsem zjistil, že si na moji občanku kdosi zařídil leasing na dvě zbrusu nová auta. Já jsem na ulici a kvůli tomu teď nemám od státu nárok na žádnou podporu,“ tvrdil zbědovaný bezdomovec Petr Pavlů.

„Ke krádežím osobních dokladů dochází poměrně často. Je to tím, že člověk je má většinou uložené v peněžence, která je hlavním cílem kapsářů,“ vysvětlila Ludmila Knopová, tisková mluvčí libereckých policistů.

Podle ní je pak nejdůležitější hlavně prevence. Lidé by si měli na své doklady dávat pozor protože kvůli zbytečné chybě, jako je ponechání peněženky jen tak v kapse, nebo v nezapnuté kabelce, se mohou dostat do větších komplikací.

Za vše hovoří také případ třiatřicetileté ženy z Hrádku nad Nisou. „Kdosi jí na začátku března ukradl občanský průkaz, který také ihned zneužil. Konkrétně uzavřel dvě smlouvy s telefonními operátory v celkové hodnotě deset tisíc korun,“ popsala případ tisková mluvčí Ludmila Knopová.

Skutek pak vyšel najevo až na konce května, když telefonní společnosti požadovaly peníze od ženy, která s nimi však žádné smlouvy neuzavřela. Z těchto případu vyplývá jedna důležitá věc. Tou je fakt, že když člověk přijde o své osobní doklady, je velice důležité to ihned nahlásit na policejní stanici. „Člověk je pak lépe krytý, zneužije – li někdo jeho občanský průkaz,“ dodala Ludmila Knopová.