Řidiči terénního vozu teď hrozí pětileté odnětí svobody.

K neštěstí došlo na nebezpečném úseku ještědského areálu, kde chyběla varovná značení, konkrétně v místě křižování sjezdovky s lesní cestou, po které jezdila auta ke skokanským můstkům. Pavel Kneř vjel tehdy na sjezdovku ve vozidle Sportovního areálu Harrachov, když vezl svého spolupracovníka na předem domluvenou schůzku s libereckými kolegy.

V momentě, kdy obžalovaný přejížděl sjezdovku číslo 2 Pod lany, najel do jízdní dráhy jednatřicetileté lyžařce, a ta se již ve velké rychlosti nestačila vozidlu vyhnout. Horská služba ihned poskytla ženě první pomoc a sanita ji následně převezla do nemocnice na traumacentrum, kde se Nikola Pavelková podrobila náročné operaci.

Zranění však bylo natolik závažné, že po převozu na anesteziologicko-resuscitační oddělení krátce před půlnocí zemřela. „Druhý den po tragické události se konala v nemocnici v Turnově soudní pitva, která objasnila, že příčinou smrti lyžařky bylo vykrvácení,“ uvedla tehdy pro Deník mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Ačkoliv státní zástupce obvinil z neštěstí řidiče terénního vozu Pavla Kneře, přítel zemřelé Nikoly Pavelkové se domnívá, že zodpovědnost by měl nést sportovní areál. Sám jel totiž tehdy za přítelkyní a neviděl žádný náznak varování, že se blíží k nebezpečnému úseku. Ani obžalovaný podle svých slov netušil, že křižuje lyžařskou trať.

Před soudem včera vypovídal také bývalý předseda představenstva Sportovního areálu Ještěd a někdejší náměstek primátora Pavel Krenk. Ten uvedl, že o tomto problematickém místě se vědělo a představitelé areálu chtěli po městě (pozn. red. ještědský areál patří městu), aby tu nechalo postavit tunel nebo jinak vyřešilo toto kritické místo areálu. Požadovaný tunel už v tomto místě stojí. Zprovozněn byl v uplynulé sezoně.

Jak vyplynulo z výpovědí svědků, inkriminované místo křižování komunikace s lyžařskou tratí v době tragédie skutečně nebylo nijak označené.

Na začátku cesty ke správní budově byla sice značka Zákaz vjezdu, obžalovaný měl ale údajně povolení touto trasou jet. K neštěstí ale došlo, až když tudy jel podruhé. Zjistil, že mu chybí peněženka, vracel se a v tu chvíli vjel do cesty lyžařce.

Soudkyně Taťána Bernátková včera odročila hlavní líčení na 15. říjen letošního roku. „Hlavní líčení je odloženo za účelem vyslechnutí dalších svědků,“ uvedla ke včerejšímu jednání soudkyně.