Pro obžalovaného zřejmě nečekaný rozsudek zazněl včera u liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem z úst předsedkyně senátu Evy Drahotové.

Devět a půl roku ve věznici s ostrahou mohl obžalovaného Petra Vondru z Jablonce nad Nisou překvapit, protože již dvakrát byl ve stejném případu krajským soudem zproštěn obžaloby.

Po odvolání státní zástupkyně Vrchní soud v Praze však vždy rozsudek zrušil a vrátil k prvoinstančnímu projednávání krajskému soudu do Liberce. Naposledy vrchní soud nařídil obměnu senátu, konkrétně pak přísedících. V novém složením tak ve čtvrtek zasedl liberecký senát k dalšímu hlavnímu líčení.

Šest let musela dívka snážet otčímovo chování

Podle obžaloby Petr Vondra po dobu šesti let svou nezletilou nevlastní dceru od jejích osmi let nepřiměřeně fyzicky trestal, opakovaně pohlavně zneužíval a nedlouho po jejích čtrnáctých narozeninách ji dokonce znásilnil. Poté na ní opakovaně vykonával soulož.

Soud při rozhodování vycházel ze svědeckých výpovědí a znaleckých posudků. Předsedkyně senátu Eva Drahotová při odůvodnění rozsudku uvedla, že soud přesvědčila výpověď nezletilé dívky a kromě toho právě jeden ze znaleckých posudků z oboru psychologie. Psycholog v něm totiž uvedl, že výpověď děvčete je podávána na základě skutečného osobního prožitku.

Dívčina matka stála při Vondrovi

Dívka trpěla Vondrovo jednání po celých šest let. Svěřila se i své matce, ta ji však nevěřila a dívce vysvětlovala podivné manželovo chování tím, že se s ní chce pouze tímto způsobem blíže seznámit. Ve čtrnácti letech již dívka otčímovo chování nemohla dále snášet, utekla proto ke své babičce, která jí uvěřila. Sama totiž podle svých slov zažila od obžalovaného sexuální obtěžování.

Soud naopak neuvěřil verzi obžalovaného, podpořenou výpovědí dívčiny matky, který svou obhajobu postavil na děvčetiných sklonech k podvádění, alkoholu, drogám a zájmu o sexuální život. Sama matka se přitom při svém přestěhování do Čech z Ukrajiny živila rok jako prosti tutka. Podle slov Petra Vondry dívka od něj a matky utekla proto, že chtěla žít volnějším způsobem, než jaký ji on, jako otčím, povoloval.

„Staral jsem se ni, jak nejlépe jsem podle sebe dovedl. Takové věci, z jakých jsem obviněn, jsem nedělal své vlastní dceři, tak proč bych to dělal téhle,“ hájil se před soudem Petr Vondra.

Dívku však trestal za prohřešky, jako byly špatný prospěch ve škole, pozdní příchody nebo drobné krádeže peněz, fackami a údery do hlavy i jiných částí těla buď rukou nebo dokonce i kabelem. Senát uznal Petra Vondru vinným z trestných činů pohlavního zneužívání, vydírání, ohrožování výchovy mládeže a znásilnění.

Případ potřetí zamíří k Vrchnímu soudu

Úhrnný trest ve výši devíti a půl roku si má odpykat ve věznici s ostrahou. Proti rozsudku se Petr Vondra na místě odvolal, věc tak bude již potřetí postoupena Vrchnímu soudu v Praze. Státní zástupkyně si ponechala osmidenní lhůtu na rozmyšlení.