V případě jeho dopadení mu za pokus o znásilnění hrozí vězení v délce od šesti měsíců do pěti let.

Neosvětlené místo

Žena procházela po dvacáté hodině ulicí U Nisy. Když se nacházela v místech, která nejsou osvětlená pouličními lampami, oslovil ji podle policie neznámý muž. „Zeptal se ji, zda by nechtěla sex za peníze. Ve chvíli, kdy mu ale žena dala najevo, jestli se nezbláznil a chtěla pokračovat dál v cestě, natlačil ji k plotu a pokusil se ji znásilnit," přiblížila průběh nočního incidentu mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Statečnou ženu zachránila až její zapálená cigareta. Když ji držela v pravé ruce, zareagovala s ní na útok cizího muže a típla ji o jeho zátylek. Ten se proto za spálené místo neprodleně chytl a zbaběle utekl do centra města. Mezitím napadená křičela o pomoc. Uslyšel ji v nedalekém parku se nacházející muž, který k ní přispěchal. Následně ji podle Šrýtrové doprovodil na nejbližší tramvajovou zastávku v ulici Na Rybníčku. „Žena neutrpěla žádná zranění. Traumatizující zážitek v ní ale zakoření na dlouho," dodala.

Jak policisté zjistili, útočník ji pronásledoval po celou dobu její chůze. V ulici U Nisy si na ni počkal a pokusil se ji znásilnit.

„Jednalo se o muže tmavšího typu hovořícího česky, bez cizího přízvuku, vady či výrazného zabarvení. Jeho postava nebyla silná, měl ale širší ramena. S největší pravděpodobností byl oholen," upřesnila bližší informace k hledanému pachateli.

Muž se uspokojoval

Zásahem policie skončil i incident, který se ve stejné ulici odehrál o dva dny dříve. V pátek ráno totiž přijali městští strážníci na tísňové lince 156 oznámení o pohybu podezřelého muže. „Ten měl v centru města pobíhat nahý a masturbovat. Když ho hlídka zastihla v ulici U Nisy, byl ale již oblečený," uvedla mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková.

Strážníci posléze podezřelého muže zadrželi a pro podezření z trestného činu výtržnictví ho předali státním policistům. „Byl zmatený a agresivní," popsala jeho chování Bušková.

Policie radí

Jste-li svědkem přepadení či jiného násilí, nebuďte lhostejní a pomozte, je-li to ve vašich silách. Všímejte si detailů, které by mohly pomoci při vyšetřování.

Statistika případů znásilnění

Období                             2013     1. 1. 31. 8.2014

LIBEREC oznámeno              14               15

LIBEREC objasněno              10               13

LIBERECKÝ KRAJ oznámeno  39                34

LIBERECKÝ KRAJ objasněno  29                27

Preventivní rady policie, jak předcházet přepadení

Pachatelé obvykle spoléhají na moment překvapení. Někdy stačí pevně držet kabelku či kufřík, hlasitě zařvat nebo se zachovat nečekaným a pro pachatele překvapivým způsobem. Hlavní je uchránit život a zdraví, chovejte se podle toho, nesnažte se útočníkovi klást aktivní odpor. Lupič chce obvykle vaše peníze, nikoli váš život. Pozorujte své okolí a všímejte si podezřelých osob. Máte-li pocit, že vás někdo sleduje nebo že by vás mohl někdo obtěžovat, hledejte rychle místo, kde je víc lidí, případně žádejte kolemjdoucí o pomoc. Pokud to není možné, zavolejte někomu blízkému nebo to alespoň předstírejte. Vyhýbejte se temným zákoutím a odlehlým uličkám s minimálním provozem, případně ulicím známých pro četný výskyt obyvatel se sklony k páchání trestné činnosti. Nezkracujte si cestu přes neosvětlené parky a temná místa. Nechoďte temnými průchody. V nočních hodinách se vyhněte čekání na opuštěných zastávkách. Šperky, které máte na sobě, se snažte ukrýt pod oděvem. Na vyzývavé šaty si v nočních hodinách raději oblékněte méně nápadné oblečení. Buďte opatrní při vstupu do domů a výtahů. Nechoďte v blízkosti vchodů a domů. Noste u sebe jen nejnutnější finanční hotovost. Vždy si všímejte vzhledu útočníka kvůli případné identifikaci, snažte se zmapovat následující znaky (pohlaví, rasa, věk, výška, váha, účes, způsob řeči, barva vlasů a očí, oblečení, pach). Má-li útočník zbraň, neodporujte mu a odevzdejte požadované cennosti, život je totiž přednější. Nemá-li ale zbraň, zvažte své schopnosti a snažte se bránit nebo utéct. K obraně lze použít i kabelku, svazek klíčů, deštník, ale i kameny. Útočníky může zastrašit i silný výkřik či obranný sprej. Vhodné jsou i kurzy sebeobrany. Mějte ale na paměti, že v případě nepřiměřené sebeobrany můžete útočníka vážně zranit či rovnou usmrtit. Zdroj: PČR