Liberecký kraj – Zloději jsou také jen lidé a i oni shánějí vánoční dárky, jak se dá. Bohužel to činí způsobem, který dost lidí rozesmutní. Jak jinak si vysvětlit zvýšené procentu vykradených automobilů v posledních dnech? Neodradí je ani neustálé přívaly sněhu.

Je až k neuvěření, co stojí jednomu člověku za to, aby spáchal trestný čin. Ve Stráži pod Ralskem se do auta vloupal zloděj. A co si odnesl? Plyšové růžové prasátko, smetáček a škrabku na sníh. Na odcizených věcech majitelka vyčíslila škodu částkou 200 korun, oprava poškození vozidla ji však vyjde na nejméně 4 tisíce korun. „Pokud se policistům podaří pachatele činu dopadnout, může za krádež plyšového prasátka pobýt ve vězení až dva roky. Stálo mu to za to?“ ptá se mluvčí českolipské policie Ivana Baláková. Zřejmě stálo.

Další případ nepopisuje přímo vykradení vozu, ale neuvěřitelný je úplně stejně. Pachatel totiž ukradl hliníkovou profilovanou bočnici v hodnotě 15 tisíc korun. Stalo se v Jablonci a zloděj v areálu skladu piva, kde bylo auto zaparkováno, vyháčkoval plot, poškodil dřevěné vstupní dveře skladu a poté vnikl do vozu. „Celkově způsobená škoda krádeží a poškozením majetku činí 21 tisíc korun,“ řekla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Německý turista nejspíš nevěděl, že v Česku se nevyplácí nechávat něco bez dozoru ve voze. A doplatil na to. Během doby, kterou strávil v obchodě Lidl v libereckých Pavlovicích, mu někdo poškodil okno u jeho Mercedesu. Z auta pak zmizel pánský kabát a kožená bunda, kabelka s osobními věcmi, více jak osmnáct tisíc na hotovosti a 700 Eur. Zloděj nepohrdl ani dioptrickými brýlemi - vzal hned dvoje, ani kosmetikou. „Nákup se tak německému turistovi prodražil o více jak sedmdesát tisíc korun,“ podotkla liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Na Liberec teď turista asi nebude vzpomínat v nejlepším.

Další zloděj v Liberci rozhodně netroškařil. Před pár dny během chvíle vykradl dokonce čtyři vozidla! Auta byla zaparkovaná v ulicích Valdštejnská, Na Ladech a v ulici Mariánské. Do všech se zloděj dostal rozbitím okna. „Ze všech aut bral autorádia a doklady, které v nich majitelé nechali. Z jedné ze škodovek vzal i sluneční brýle a doklady k pojištění auta. Vzhledem k místům, kde k vykradení aut došlo je možný předpoklad, že má všechny případy na svědomí jeden pachatel,“ řekal Suchánková.