Navíc při vysokých cenách nafty i obyčejní lidé hledají cestičky, jak si přilepšit. Někteří odlévají firemní benzín do pet lahví, jiní zase auta používají k soukromým účelům.

„Vyvinuli jsme aplikaci, která je schopna zaznamenávat aktuální stav paliva v nádrži. Pomocí této aplikace Webdispečinku má majitel přehled o spotřebovaném palivu. Může tak odhalit krádeže nafty či benzínu a má přesné informace, kolik litrů bylo do vozidla natankováno,“ vysvětlil Tomáš Hoplíček z firmy HI Software Development, která se zabývá právě instalací těchto systémů do aut.

Pokud se tak nepoctivý zaměstnanec bude chtít obohatit, aplikace vše zaznamená. Pokud tedy přijde zloděj, který nádrž navrtá a začne benzín odsávat, aplikace majiteli pošle SMS zprávu, a ten může zavolat policii.

Vysáli naftu

Možná by se tak dalo zabránit krádeži v Ladově ulici v Jablonci, kde zloděj ukradl 200 litrů motorové nafty. „Násilím otevřel uzamčená víčka nádrží zde zaparkovaných nákladních vozidel. Na místě činu po pachateli zbyla pouze gumová hadice k odcizení nafty,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová. Celková škoda se i s poničením aut vyšplhala až na čtrnáct tisíc korun.

Zloděj by si také nemusel přilepšit na Benecku, kde „vysál“ dva traktory a potom také pět nákladních aut. „Odvezl celkem 200 litrů motorové nafty, čímž způsobil škodu přesahující 5700 korun,“ upřesnil semilský policejní mluvčí Petr Kmínek.

Oznámkuje řidiče

Aplikace odhalí i příliš agresivní jízdu. „Webdispečink umí analyzovat i styl jízdy řidičů a jeho výkon oznámkovat. Řidič tak pomocí těchto informací může svůj styl jízdy upravit tak, aby snížil spotřebu. Ušetří se tisíce,“ vysvětlil Tomáš Hoplíček z HI Software Development.