Vloupání do obytných objektů za říjen letošního roku mají naznačovat úroveň kriminality v této oblasti zájmu zlodějů během zimních měsíců. (Viz graf společnosti Tokoz.)

Chaty jsou většinou opuštěné, lidé se již zdržují mimo rekreační oblasti. Lze počítat s tím, že proběhne více vloupání než loni, ale méně u chat, více u rodinných domů.

Vloupání do chat

Jisté je, že od října je většina chat a víkendových chalup prázdná. V Ústeckém kraji je vloupání do chat za říjen výrazně menší než útoky na byty a rodinné domy. V Libereckém kraji došlo sice celkově k menšímu počtu vloupání než v Ústeckém kraji, ale na Liberecku dominovala vloupání do chat a chalup.

Liberecký kraj představuje rozsáhlou rekreační a turistickou oblast. Proto se nelze divit většímu počtu vloupání do rekreačních chat ve venkovských oblastech.

Ačkoliv v Libereckém kraji došlo k menšímu počtu vloupání než v Ústeckém kraji, statistiky jsou ošidné: V počtu vloupání na počet obyvatel byl v říjnu na první příčce v ČR opět jako loni Středočeský kraj, druhou pozici však obsadil malý Liberecký kraj.

Pokud na severu Čech jsme letos (v důsledku amnestie prezidenta republiky) svědky vzrůstajícího počtu trestných činů, také v celorepublikovém meziročním srovnání je letos celkový počet vloupání vyšší bylo vykradeno o 24 % více rodinných domů, o 5 % více bytů a o 8 % více chat nebo chalup, než za stejné období v roce 2012.

Co bude dál?

V zimě sice budou stejně jako loni cílem zlodějů též zazimované chaty a chalupy, ale škody budou asi nižší. Kvůli zlodějům lidé odvážejí ve stále větší míře po sezóně z chat cennější věci. Výjimku tvoří oblasti se zimní rekreací. Takovou oblastí je i Liberecko.

V období vánočních svátků nárazově vzroste též počet napadených domů a bytů, včetně přilehlých stavení a sklepů. Zloději využijí odjezdu rodin na svátky za příbuznými.

Ve větším množství se policisté setkávají s vykrádáním rodinných domů. Na rozdíl od chat, naopak od bytů a v rodinných domech zloděj očekává více kořisti.

Prevence

Lucie Filová, specialistka společnosti Tokoz, k tomu uvádí, že podle statistik mají lidé výraznou část majetku v objektech s malou mírou zabezpečení v dílnách, garážích, sklepích. Nelze se divit, že doporučuje instalaci odolných zámků, případně přidání petlic.

V souvislostí s prevencí kriminality jsme již uváděli, že u rodinných domů přibývá instalací bezpečnostních systémů napojených na pult centrální ochrany.

Lepší zabezpečení znamená také zvýšení nákladů na ochranu objektů. Ale vzhledem k hodnotě majetku se to vyplatí.