Pětiletý pobyt za mřížemi věznice hrozí třicetiletému a osmatřicetiletému muži z Jablonecka.

Kriminalisté s nimi v uplynulých dnech zahájili trestní stíhání. Mladšího z dvojice obvinili podle trestního zákoníku ze spáchání trestného činu krádeže, poškození cizí věci a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.

Jeho o osm let starší komplic si také vyslechl obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, a navíc z přečinu krádeže, které se dopustil jako pomocník.

Ve vazbě dvojice pachatelů neskončila, stíhání probíhá na svobodě.

Zabezpečení auta se vyplatilo

Uvedená dvojice řádila u Zábavního centra Babylon v Liberci. Dvaadvacátého září loňského roku sem mladší z pachatelů přivezl svého staršího komplice. V sousedící Mrštíkově ulici si vytipovali zaparkovaný osobní automobil Škoda Octavia. Z informací policie vyplývá, že zatímco starší z dvojice bystře sledoval okolí, jeho o pár let mladší spolupachatel se chopil samotného vloupání.

„Po násilném překonání levých předních dveří poškodil uvnitř auta spínací skříňku a následně s ním úspěšně odjel," popsala průběh krádeže motorového vozidla mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Starší z pachatelů na nic nečekal, neprodleně usedl do auta, se kterým do uvedené ulice přijeli a spolu s kolegou oběma auty odjeli. Namířeno měli na Pavlovice s tím, že jako první jela odcizená Octavia s druhým autem v patách.

Máme vyhráno, řekli si zloději, když vzduch byl čistý a krádež auta jim vycházela. Neradovali se dlouho.

„V Polní ulici je totiž dostihl vyhledávací automobil bezpečnostní agentury. Řidič z odcizené Octavie následně utekl a jeho starší kamarád ve druhém autě, když sám zaregistroval příjezd vyhledávacího auta, z místa bez váhání ujel," dodala.

Neponaučitelný recidivista v akci

Jakmile se policisté k odcizenému odstavenému autu dostali, zbývalo už jen dopadnout samotné pachatele. To kriminalistům nedalo moc práce, využili totiž výborné operační činnosti. Jakmile neúspěšnou dvojici zadrželi, zjistili, že mladší z pachatelů je recidivista, který byl za krádeže již v posledních třech letech soudně trestán.

Okresní soud v Semilech jej odsoudil k úhrnnému trestu v délce osmnácti měsíců do věznice s ostrahou. Okresní soud v Jablonci nad Nisou ve spojení s rozsudkem krajského soudu jej do vězení poslal za krádeže na stejně dlouhou dobu. Výčet prohřešků mladšího zloděje tím ale nekončí. Policejní mluvčí totiž uvedla, že odcizený automobil řídil i přesto, že do října příštího roku má v platnosti zákaz řízení všech motorových vozidel. Ten mu udělil jablonecký magistrát.

Zákaz řízení všech motorových vozidel má i druhý z pachatelů. „V únoru roku 2013 přišel o řidičský průkaz poté, co dosáhl dvanácti trestných bodů," vysvětlila.

Hodnota odcizené Octavie byla sto třicet tisíc korun, zloději na ní ale způsobili škodu za více jak padesát tisíc.