Oproti roku 2009 ale počet krádeží automobilů poklesl. Zatímco loni zmizelo aut méně než tisíc, o rok dříve se konečný počet zastavil až na čísle 1159, policisté tak mohou být relativně spokojeni. „Samozřejmě jsme rádi za každé snížení a ten rozdíl je o více než dvě stě aut, což už je poměrně vysoké číslo,“ uvedla mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Podle ni je ale velmi složité krádeže objasňovat. Najít pachatele se podařilo jen ve 125 případech, což je 13,62 procenta všech zmizelých aut. Ale občas se policistům podaří pachatele odhalit a někdy to vyzní poněkud kuriózně. V sobotu totiž v Liberci městští strážníci odhalili odcizené auto, ve kterém se v klidu projížděli ti, co jej ukradli. A uvnitř dokonce nechali i všechny osobní věci majitele. „V autě jsme našli tři osoby, které jsme zadrželi a předali policii,“ uvedla mluvčí libereckých strážníků Daniela Bušková.

Takový případ je ale ojedinělý. Většinou auta mizí nenávratně pryč. „Obecně se dá říct, že většina aut skončí za hranicemi, rozebírají se na náhradní díly, nebo se jim na našem území padělají doklady,“ vysvětlila Suchánková. Kdo se se svým jednou odcizeným autem znovu shledá, může hovořit o štěstí.
Celkově meziročně klesl počet odcizených aut v Libereckém kraji o 241 vozů.

Přesto je škoda způsobená krádežemi aut 114 milionů korun. Nejvíce mizela na Liberecku, kde o auto přišlo 336 majitelů, v roce 2009 jich ale bylo 515. Nejlépe je na tom Semilsko, kde se ztratilo 129 aut. V Jablonci udeřili zloději aut v 275 případech a v České Lípě ve 178 případech.
Z pohledu celého Česka se kraj na kradených autech podílí 7,4 procenta. V zemi se loni ukradlo 12349 vozidel.