Pětileté vězení hrozí devatenáctiletému mladíkovi z Liberecka. Ten se v období od června letošního roku do současnosti dopustil na Liberecku čtrnácti krádeží, čímž způsobil škodu ve výši tři sta dvacet osm tisíc korun. Ve dvanácti případech se jednalo o zcizení jízdního kola.

Uvedený mladík tak velkou měrou ovlivnil policejní statistiky, ze kterých vyplývá, že od začátku letošního roku evidují policisté k jednatřicátému říjnu celkem jednašedesát krádeží jízdních kol na území Liberecka, z nichž byly do konce měsíce října objasněny pouze čtyři.

Zda mladík kola kradl a následně prodával, vyšetřují policisté. Jisté ale je, že ani jedno z odcizených jízdních kol se nepodařilo najít.

Zloděj „kolař"

Rajonem zadrženého zloděje se stal samotný Liberec. Kradl ale i v Pěnčíně na Jablonecku. „Jízdní kola kradl na různých místech, zejména z garáží, sklepů, kůlen, balkónů, chodeb a z cyklistických stojanů v areálech firem," uvedla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

O drzosti mladého zloděje se přesvědčil i majitel osobního automobilu. Tomu jízdní kolo zmizelo rovnou ze střešního nosiče upevněného na autě.

Mladík ukradl batoh i motorku

Zadržený pachatel se ale nezaměřoval jen na jízdní kola. V liberecké Slovanské ulici se zmocnil odloženého batohu, který ležel na lavičce u jednoho z domů. Tím se pachatel obohatil nejen o samotný batoh, ale spousty věcí, které v něm byly. Okradená osoba tak přišla o osobní doklady, digitální fotoaparát, peníze a platební kartu.

„Škoda byla ale mnohem vyšší, jelikož mladík za použití odcizené platební karty šestkrát nakoupil, čímž utratil více jak dva tisíce korun," upřesnila Šrýtrová.

Nepojízdné motorky značky MZ 150 ETZ červené barvy se zloděj zase ujal v liberecké ulici Tanvaldská. Krádeží tohoto stroje vznikla škoda ve výši deset tisíc korun. Majitel motorky měl ale nakonec štěstí, jelikož se jeho odcizený stroj podařilo později objevit.

Zloděj obýval chatu nelegálně

Jakmile kriminalisté zjistili, kdo za rozsáhlou trestnou činností stojí, vyhlásili po mladíkovi pátrání. To ale netrvalo dlouho. Pachatele se totiž následně podařilo zajistit policistům z obvodního oddělení v liberecké části Vesec.

„Policisté na muže ve svém rajonu narazili při kontrolní činnosti rekreačních objektů, kde se nacházel v opuštěné rekreační chatě v zahrádkářské kolonii ve Vyhlídkové ulici," informovala policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Na základě tohoto zjištění policisté nalezeného muže zadrželi a k dalšímu šetření předali libereckým kriminalistům.

Kriminálník nezapíral a ke všemu se přiznal. Od kriminalistů si vyslechl obvinění z krádeží, poškozování cizích věcí, porušování domovní svobody, neoprávněného opatření, padělání a pozměňování platebního prostředku a neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru.

Statistky krádeží kol na Liberecku

Rok Počet Vyřešeno Objasněno

2010 - 55 - 4 - 7,27 %

2011 - 66 - 10-  15,15 %

2012 - 94 - 8 - 8,51 %

2013 - 61 - 4 -  6,56 %

Zdroj: Policie ČR