Invalidní důchodce parkuje před lékárnou na Pražské ulici. Vchází dovnitř, potřebuje si koupit životně důležité léky. Ještě netuší, že v lékárně uvízne na několik hodin.

Je 21. listopadu loňského roku. Pošmourné počasí, hodina po poledni, někteří již vyjíždějí na páteční nákupy, pomalu začíná předvánoční shon.

Pět minut před 13 hodinou volá na linku 112 mladá žena. „Od rána se u autobusové zastávky U Balvanu válí černá taška a něco v ní tiká. Ráno jsem odešla z domu do práce, teď jsem se vrátila a furt je tam," příjemným klidným hlasem vypráví.

Operátorka se doptává na přesné místo a na telefonní kontakt. Z mobilního telefonu volající je totiž vysunuta sim karta, dá se volat jen na tísňové linky. Dívka jí po váhání diktuje číslo. Na svou kamarádku.
„Oznámení se vymykalo případům typu „v obchodě je bomba", s tím, že volající hned zavěsí. Tohle vypadalo dost autenticky," vzpomněl Petr Šikola, ředitel jablonecké policie.

Složky integrovaného záchranného systému vyráží na místo. Policisté operativně uzavírají ulici, jež je hlavní tepnou z Jablonce na Železný Brod a Prahu. Volají psovody z Liberce, speciálně vycvičeného psa na výbušniny z Černous, pyrotechniky z Prahy. Společně zasahují i dvě jednotky profesionálních hasičů.

Kompletní uzavírka trvá tři hodiny. Pyrotechnik tašku rentgenuje, otevírá. Nachází krabičku se zvonečkem, pružinkami nebo šroubem.

Policisté získávají záznam z kamery. Jedna z policistek vytipovává pachatele, který odnesl tašku k zastávce.

Za vším tím hledej policisto sourozence, byť nevlastní. Jsou tři, dva mladíci (jeden nezletilý) a jedna mladá žena. „Nápad dostal starší, třiadvacetiletý mladík," přiblížil plukovník Miroslav Frydrych, zástupce Petra Šikoly.
Policisté všechny tři mladé lidi „lapili" během hodin. „Vypověděli, že se jednalo o žert, že chtěli sledovat zásah," poznamenal Petr Šikola.

Podle jeho slov nemohou policisté, zvlášť v době, kdy stoupá riziko teroristických útoků, podobnou věc podcenit. „Chceme vyslat lidem signál, že budeme v podobných případech vždy jednat, ale že falešné poplachy jsou zbytečné a pro nás náročné. Nasazeni byli všichni policisté z Jablonce, do města k jiným případům byli připraveni vyjet kolegové z Rychnova a ze Smržovky," sdělil Šikola.

Za pachateli „žertu" zůstaly škody. Jen policejní specialisté najeli ten den na 350 kilometrů. Na rozdíl od Policie ČR budou možná profesionální hasiči vymáhat po pachatelích náklady za výjezd.

Podle krajské mluvčí hasičů Zdenky Štrauchové zásah jedné jejich jednotky stojí 5600 korun za každou hodinu. V tomto případě se jednalo o čtyřhodinový zásah, což je skoro 45 tisíc korun. Při prokázání úmyslu hasiči škodu vymáhají po pachatelích. „Takových případů ale není mnoho, šly by spočítat na prstech rukou," dodala.

Všichni tři obvinění jsou stíháni na svobodě a za spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy jim hrozí až tři roky vězení. Žert?