Liberec – Začíná školní rok, a to je doba, kdy se stává mnoho nehod na přechodech pro chodce. Proto policie přichystala akci Zebra se za tebe nerozhlédne, která se zaměřuje především na děti. V pondělí ráno hlídali policisté u škol Husova a Dobiášova, dnes v ulici Česká.

Podle policistů je právě teď nejlepší doba na podobnou akci. „Děti i rodiče jsou v těchto dnech ještě plní dojmů a zážitků z prázdnin a mohou díky tomu snadno opomenout důležitá bezpečnostní pravidla na cestě do škol či do zaměstnání,“ vysvětlila Jana Hrvolová z policejního prezídia.„Každý, kdo na přechodech nedává pozor, je s prominutím blázen. Takovou akci vítám, může to pomoci,“ uvedla Petra Brdečková z Liberce. Největším mýtem, se kterým se dopravní policisté neustále setkávají, je absolutní přednost chodců na přechodech. „Snažíme se ho i touto akcí odbourat. Myslet si, že mám absolutní přednost, je velmi nebezpečné,“ sdělila Hrvolová.

Chodec nemá absolutní přednost. A zdá se to logické. Pokud člověk vběhne na přechod, kam zrovna přijíždí auto, může dojít k neštěstí, řidič už nedokáže zareagovat. „Stačí chvíli stát na Šalďáku. Co tam někteří chodci předvádějí, je hazard. A to jsou dospělí,“ řekla Brdečková.

Policie se proto snaží akcí o osvětu. „Cílem je připomenout chodcům zásady pro správné přecházení vozovky,“ dodala Hrvolová. Jde o preventivní akci, žádné pokuty se nerozdávaly. Naopak. Ty nejšikovnější a nejmenší policisté odměnili. „Děti dostaly drobné dárky od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, která se na akci také podílela,“ uvedla mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková. Od začátku tohoto roku policie na Liberecku zaznamenala 33 nehod na přechodu pro chodce, v roce 2009 jich bylo 39. Co se týká celkových střetů aut a chodců, těch bylo 45, z toho jich 21 zavinili chodci. V jednom případě došlo k úmrtí, dále pak k 7 těžkým zraněním a 27 lehkým.