„Liberečtí kriminalisté z detašovaného pracoviště ve Frýdlantu dopadli distributory pervitinu. V těchto dnech zahájili trestní stíhání sedmatřicetiletého muže z Liberecka pro zločin nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Zároveň pro stejný trestný čin zahájili i stíhání dvaatřicetileté ženy z Liberecka," informovala mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová. Zatímco ženě, která je v současné době na mateřské dovolené a pervitin užívá pravidelně sedm let, hrozí vězení v délce od jednoho do pěti let, jejímu o pět roku staršímu komplici hrozí trest větší. Sazba v jeho případě se pohybuje mezi dvěma až deseti roky. Je ale velmi pravděpodobné, že trest bude ještě větší, jelikož policisté usuzují, že dojde k rozšíření jeho trestního stíhání na základě množství prodané drogy a rozšíření počtu odběratelů. Dealer navíc skončil ve vazbě. Soudce se ztotožnil s názorem policejního vyšetřovatele, který podal návrh na vzetí muže do vazby z důvodu rizika pokračování v trestné činnosti, působení na dosud nevyslechnuté svědky a spoluobviněné, či skrývání se, v horším případě vyhýbání se trestnímu stíhání.
Feťák recidivista
Sedmatřicetiletý muž, který pervitin distribuoval od května roku 2012 do letošního června, je policistům velmi známou osobou. Jak totiž mluvčí uvedla, pro tuto trestnou činnost ho již v roce 2009 Okresní soud v Liberci posla za mříže na tři roky. Jakmile si v prvním čtvrtletí 2012 trest odpykal a opustil brány věznice, nepoučil se z předchozího trestu. Ba naopak se do prodeje drog znovu pustil. Zprostředkovával je po telefonické domluvě a za peníze. A to nejen samotným uživatelům metamfetaminu nebo-li pervitinu, ale také menším dealerům, kteří drogu prodávali dále.
„Kromě uvedeného trestu má muž na kontě dalších jedenáct trestů, z nichž převážná část byla nepodmíněná," dodala. Za mřížemi si tak odpykal již nějakou tu řádku let.
Muž nejenže drogy prodával, sám je ale hojně požíval. Jelikož je ale bez trvalého zaměstnání a v evidenci Úřadu práce, peníze si kromě různých brigád obstarával právě distribucí drog. Finance využil nejen na vlastní živobytí, ale zároveň na nákup nového materiálu.
„Zjistili jsme, že v uvedené době prodal více než sto dvacet gramů pervitinu, za což utržil přes dvě stě tisíc korun. Za jeden gram si v průměru účtoval kolem dvou tisíc," upřesnila Šrýtrová.
To jeho parťačka prodala necelých jeden a půl gramu pervitinu za tři tisíce korun. Prodejem se zabývala od srpna do října loňského roku.
Zatčení a prohlídky
Kriminalisté zjistili, že uvedený případ částečně souvisí s loňskou prosincovou razií v Bulovce na Frýdlantsku, kde policisté rozbili drogový gang a zajistili jednu z největších varen pervitinu. Ve vazbě tehdy skončili dva Češi (osmačtyřicetiletý muž z Frýdlantska a jeho o deset let mladší přítelkyně z Ústí nad Labem) a tři Vietnamci ve věku devětatřicet, třiačtyřicet a pětapadesát let. V případě odsouzení jim hrozí osm až dvanáct, v horším případě až osmnáct let vězení. „Starý zemědělský objekt jsme sledovali asi osm měsíců. Museli jsme postupovat velice opatrně, abychom v obci nebudili pozornost. Každé cizí auto si lidé hned hlásí. Osmačtyřicetiletý a nebezpečný hlavní organizátor do objektu navážel suroviny a Vietnamce, kteří drogu vyráběli. Na samotnou výrobu pak dohlížela o deset let mladší žena," řekl 19. prosince kriminalista Alan Broschinski.
O tom, že se jednalo o jednu z největších varen v kraji, svědčí to, že na místě odhalené varny policisté zajistili celkem dvacet padesátilitrových barelů s roztokem na výrobu efedrinu, téměř třináct kilogramů efedrinu, padesát kilogramů jódu a červený fosfor v polovičním množství. Pavel Folprecht, vedoucí Toxi týmu, tehdy řekl, že ze zajištěného červeného fosforu by se dalo vyrobit až sto padesát kilogramů pervitinu. „Zabavený efedrin by posloužil na výrobu asi deseti kilogramů této drogy. Její prodej by pachatelům celkem vynesl deset milionů korun," upřesnil tehdy Folprecht.
Červnové zatýkání bylo velmi rychlé. Dealer projížděl Mníškem u Liberce v malém Fordu Fiesta, když policie v kuklách zakročila. Na zemi v poutech na rukách skončili dva muži a jedna žena. „Auto jelo od kruhového objezdu směrem na Frýdlant. Sedmatřicetiletý muž v něm jel se čtyřiadvacetiletým řidičem a jednadvacetiletou spolujezdkyní. Všichni skončili v policejní cele. Auto odtáhla na žádost policie odtahová služba na smluvní parkoviště, kde proběhla prohlídka. Ve stropním polstrováním jsme v zadní části auta našli uzavíratelný sáček s bílou krystalickou látkou," sdělila mluvčí Šrýtrová.
Sám řidič nebyl žádným neviňátkem, jak policisté na místě zjistili, řídil auto pod vlivem pervitinu. Potvrdil to test na drogy. Skončil tak v nemocnici, kde podstoupil vyšetření spojené s odběrem krve. Spolujezdkyni nakonec policisté propustili na svobodu.
Ve stejnou chvíli probíhala „razie" i v nízkém panelovém domě ve Švermově ulici v Novém Městě pod Smrkem. Policie při ní ale nikoho nezadržela, pouze tu uskutečnila několikahodinovou domovní prohlídku. „U obviněné ženy a muže jsme na základě soudního příkazu provedli prohlídky, při kterých jsme našli věci důležité pro trestní řízení. Jednalo se o pomůcky sloužící k aplikaci či distribuci drog, narkosáčky s bílou krystalickou látkou, ale i váhy, injekční stříkačky a další," upřesnila. Kde a kdy policie dvaatřicetiletou ženu zadržela, ale uvést nechtěla. Jisté je, že v Mníšku ani v Novém Městě pod Smrkem to nebylo.
Celý případ začíná být v celku složitý. Nejdříve v prosinci policie rozbila gang v Bulovce a zadržela varnu pervitinu, následně o měsíc později zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve Frýdlantě policistu z Nového Města pod Smrkem, který je podle televize Nova zapletený do obchodování s drogami a pašování cigaret. Podle informací měl figurovat v případu odhalené varny v Bulovce.
Inspekce zadržela nejen policistu Jana H., který by měl být od té doby stále ve Vazební věznici v Praze na Pankráci, ale i jeho přítelkyni a bratra.