Nečesaný je obžalován z přijetí úplatku, jeho žena z legalizace výnosu z trestné činnosti a Macháček z podplácení. Podle státního zástupce Lukáše Otipky měl Nečesaný přijmout úplatky v celkové výši 23 milionů korun za to, že zdravotní firmy zvýhodňoval v obchodním styku. „Také umožňoval, aby dodávaly zboží ve vyšším obratu,“ dodal Otipka. Nečesaný od počátku obvinění odmítá. Bývalému řediteli hrozí nejvyšší, až dvanáctiletý trest.

NENÍ PŘÍMÝ DŮKAZ

Jako první v pondělí před soudem stanula Šárka Nečesaná, která však stejně jako při výslechu na policii využila svého práva nevypovídat. Nečesaná v případu figuruje jako zakladatelka firmy Sarmed. Přes tu měly úplatky Nečesanému putovat. „Obchodování s uvedenými firmami však bylo fiktivní,“ sdělil Otipka.

Trestné činnosti se měl Nečesaný dopouštět v letech 2007 až 2010. V pondělí se během své zhruba šestihodinové řeči snažil výroky obžaloby vyvrátit. „V obžalobě není žádný důkaz o tom, že by došlo k nějakému protiprávnímu jednání,“ sdělil po skončení líčení. Částka 23 milionů je podle něj obrat firmy Sarmed za dva a půl roku obchodní spolupráce s několika společnostmi. Dále uvedl, že na uzavírání zakázek v nemocnici neměl žádný vliv.

MÍSTO ČTYŘ JEDEN

Podle státního zástupce měly Nečesaného uplácet čtyři zdravotní firmy. Před soudem však stojí za podplácení pouze zástupce jedné z nich. „Dvě z těchto firem jsou tak velké a mají tak složitou organizační strukturu, že se policii nepodařilo zjistit, která z konkrétních osob dojednávala spolupráci,“ vysvětil Otipka.

V případě poslední firmy spáchala podle něj osoba, již byly všechny účetní materiály předány, sebevraždu a materiály se nepodařilo zajistit. Hlavní líčení bylo odročeno na čtvrtek a pátek. Vypovídat budou i zaměstnanci krajské nemocnice.