Obžalovaný se na místě odvolal. Vinu odmítá od počátku. Vysoký trest odůvodnila soudkyně Eva Drahotová mimořádnou společenskou škodlivostí. „Zohlednili jsme charakter jednání, recidivu i okolnosti,“ vysvětlila soudkyně, která muži nařídila také zabezpečovací detenci. Po odpykání trestu by tak měl obžalovaný putovat do ústavu. „Je to poprvé, co jsem detenci uložila,“ dodala Drahotová.

Jozef Giňa před krajským soudem v Liberci.
Násilník Jozef Giňa zůstává ve vazbě. Hlavní líčení provází několik komplikací

OSMINÁSOBNÝ RECIDIVISTA

Jak poukázal státní zástupce Radim Kadlček, odborní znalci odhalili u obžalovaného progresivní sadismus. Giňa byl v minulosti už osmkrát trestán, z toho třikrát za znásilnění.

ZACHRÁNILI JI SVĚDCI

54letý Giňa měl v září 2016 nedaleko jabloneckého Penny marketu znásilnit a pokusit se zavraždit čtyřicetiletou ženu. Poškozenou podle obžaloby zachránilo jen to, že se k místu činu blížili svědci. Podle obžaloby Giňa seděl ženě na zádech, hlavu ji držel pod vodou a rdousil ji.

Jozef Giňa před krajským soudem v Liberci.
I poškozená přišla s pouty. Kauza Jozefa Gini pokračuje

Těžkým kamenem ji měl zlomit kotník. Ženu pak ve zuboženém stavu našli tři svědci, kteří ji dovedli na zdejší ubytovnu. Obhajoba přiznala, že Giňa ženě ublížil, podle obhájkyně se však jednalo o lehké ublížení. Upozornila také na fakt, že má obžalovaný střední mentální defekt a nerozumí průběhu soudního řízení.

Giňa se od počátku hlavního líčení vyjadřuje nesrozumitelně. Jeho promluvy popsala soudkyně už dříve jako huhlání a skřeky. Podle soudkyně se však jednalo o taktiku. „Byl to jeho způsob obhajoby,“ dodala Drahotová. Kromě problematického dorozumívání s obžalovaným soud provázely i komplikace se svědky. Některé z nich se nepodařilo předvést ani s pomocí policie.

Kasino. Ilustrační foto
Zastupitelé se po dlouhých měsících vyjádřili pro větší omezení hazardu