Dvaadvacetiletý Tomáš Mika vloni v listopadu podle obžaloby znásilnil jedenasedmdesátiletou důchodkyni z Liberce. Navíc se ji po činu pokusil zabít.

Podle Evy Drahotové, předsedkyně senátu liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem, kde se soud konal, se jedná o nebezpečného recidivistu, proto ten výjimečný trest. Kromě pobytu ve vězení čeká Tomáše Miku i nařízené sexuologické léčení a úhrada hmotné škody ve výši patnácti tisíc korun.

„Při soudním líčení byl jednoznačně prokázaný přímý úmysl u obou trestných činů. Obžalovaný si musel být vědom, že údery na hlavu jsou fatální. Jeho jednání bylo brutální a trýznivé,“ zdůraznila Eva Drahotová.

Obhájkyně Miky se naopak snažila překvalifikovat trestný čin pokus o zabití na ublížení na zdraví a zároveň se podle jejího názoru nepodařilo prokázat znásilnění. „Znásilnění se prokázalo rozborem spermatu na prostěradle a také z biologických rozborů,“ vyvrátila tuto možnost Eva Drahotová.

Obžalovaný postiženou stařenku znal, bydlela totiž ve stejném domě, jako jeho babička. Zaútočil na ni v jejím libereckém bytě. Tomáš Mika požadoval po důchodkyni peníze, ta však žádné neměla, rozhodl se tedy ji znásilnit. Nakázal jí, aby si lehla na postel a poté ji znásilnil. To mu však nestačilo a zbitou paličkou na maso ji zanechal v jejím bytě zamčenou v koupelně.

Žena útok přežila jen díky tomu, že její bušení slyšeli sousedi. Dodnes se však potýká s následky stresu, které na ni čin zanechal. Tomášovi Mikovi hrozil až pětadvacetiletý trest. Jak obžalovaný, tak i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání.