„Kromě podmíněného trestu jsme uložili ještě peněžitý trest, a to sto tisíc pro každého,“ upřesnila pro Liberecký deník předsedkyně senátu Olga Fričová.

Rozsudek však ještě není pravomocný, protože oba obžalovaní a také státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Zdeněk Úlehla i Miloslav Mládek svou vinu popírají. Podle svých slov předsedkyně senátu přihlédla k tomu, že od spáchání trestného činu uplynula dlouhá doba a oba muži nyní žijí spořádaným životem. „Část skutků byla navíc vyloučena k samostatnému projednání, čímž se tedy změnila kvalifikace,“ odůvodnila Olga Fričová rozsudek.

Žádného trestného činu jsme se nedopustili,“ bránil se od začátku soudních jednání Zdeněk Úlehla. Oba obžalovaní ve svých výpovědích svorně tvrdí, že se snažili krachující společnost Liberecké tiskárny zachránit a vyvést ji z dluhů. Proti jejich vyjádření ale stojí listinné důkazy. Ty chtěli obžalovaní již dříve vyvrátit novými znaleckými posudky, které by určily a popřípadě přecenily tehdejší hodnotu majetku.

Případ začal liberecký soud prvně projednávat před osmi lety. V roce 2003 předsedkyně senátu rozhodla o vině obžalovaných a poslala je do věznice s ostrahou na šest let. Oba muži se proti rozsudku okamžitě odvolali k Vrchnímu soudu v Praze a později také k Nejvyššímu soudu.

Nejvyšší soud vrátil kauzu do Liberce k novému projednání. „Nejvyšší soud chtěl, abychom úplně přesně vyjádřili, jak vysoká škoda vznikla, kdo ji způsobil a komu,“ řekla Fričová. Také v prosinci roku 2007 předsedkyně senátu rozhodla o jejich vině a potrestala je stejným rozsudkem, který po odvolání opět projednával Vrchní soud a opět vrátil na pobočku Krajského soudu do Liberce.