„Trestný čin spáchal, a to společensky velmi závažný. Je tu spodní hranice osm let, ale rozhodli jsme se trest snížit,“ řekl soudce Petr Neumann. Podle něj Husákovi pomohlo několik polehčujících okolností. „Obžalovaný se přiznal. Je to bezúhonný mladý muž, navíc si našel nové zaměstnání,“ vypočítal soudce. Přesto jej do vězení poslal.

Tomáše Husáka, který byl přistižen při pokusu dovézt z Polska bezmála 11 tisíc tablet léků na výrobu pervitinu, zadrželi celníci hned dvakrát. Nejprve převážel tablety svému známému, a jelikož mu je celníci zabavili, vydal se do Polska znovu, protože známému dlužil. „Vy nevíte, co je to za člověka. Kdybych mu ty peníze nevrátil, špatně bych dopadl,“ snažil se přesvědčit soud při minulém líčení.

Jeho jméno ale neřekl, a tak soud jeho verzi ověřit nemohl. Rozsudek není pravomocný, obě strany si vzaly lhůtu na rozmyšlenou. „Nebudeme se vyjadřovat, dokud si neprostuduji písemné vyhotovení rozsudku,“ řekl obhájce Husáka Vladimír Škréta. „Navrhl jsem osm let, ale soudce přihlédl k polehčujícím okolnostem. Myslím, že spíše protistrana bude méně spokojená,“ okomentoval rozsudek státní zástupce Martin Tvrdík.

"Navrhl jsem osm let, ale soudce přihlédl k polehčujícím okolnostem. Myslím, že spíše protistrana bude méně spokojená.“ Martin Tvrdík, státní zástupce

Čtvrteční rozsudek za pašování léků pro výrobu drog není první v letošním roce. V dubnu liberecký soud vynesl verdikt v zatím největším odhaleném případu Poláka Andrzeje Milucha, kterého loni celníci zadrželi s více než 20 kilogramy tablet. Přestože do Česka dovezl ve srovnání s Husákem sedminásobné množství léků, které by stačilo na výrobu téměř čtyř kilogramů pervitinu, od soudu odešel bez trestu.

„Zde se nepodařilo prokázat, že Miluch skutečně věděl, zda převáží ty léky, navíc v řízení celníků a policistů byla řada chyb, takže ani být odsouzen nemohl,“ vysvětlil soudce. Ten se také pozastavil nad tím, že v Polsku jsou léky s obsahem pseudoefedrinu povoleny. „Je to zakázáno Evropskou unií, přesto to tam vesele prodávají na tuny. Mají z toho velmi dobrý byznys,“ řekl.