„58letý muž z České Lípy si na internetu vyhlédl štěně yorkshirského teriéra za 5 500 korun. Na inzerát zareagoval a dozvěděl se, že se jedná o fenku jménem Lisa, kterou nabízí žena z Belgie," popsala krajská policejní mluvčí Ivana Baláková. Lisa měla přicestovat letecky hned poté, co zájemce zaplatí částku 6 200 korun, v níž byla zahrnutá i doprava. Trochu podezřelé už bylo, že měl peníze uhradit na adresu jisté ženy v Camerunu. A podivných okolností začalo přibývat. Muži se ozvala dopravní společnost, která po něm začala vyžadovat další platby.

„V e-mailu se dočetl, že jeho yorkšírku zadržují v Drážďanech z blíže neuvedených důvodů a také to, že je třeba pejska veterinárně ošetřit, protože ho cesta vyčerpává," vysvětlila Baláková. A budoucí majitel ze strachu o zdraví fenečky samozřejmě ochotně platil za ubytování, stravu a také novou letenku, protože původní let štěně zmeškalo.

Částka se tak vyšplhala na zmiňovaných 36 260 korun.

„Svého pejska muž dosud viděl jen na fotografiích a u toho zřejmě i zůstane," konstatovala mluvčí. Prodejce a také dopravní společnost, která mu ho měla předat, s ním totiž „překvapivě" přestali komunikovat.

Jak Baláková upozornila, v loňském roce liberečtí policisté vyšetřovali dva obdobné případ. „Lišily se se od sebe jen nabízenou rasou pejska," dodala mluvčí. Pachatele se jim dopadnout dosud nepodařilo. Policie tak varuje před podobnými inzeráty.

Nákup domácího mazlíčka přes internet nedoporučují ani kynologové.

„Je důležité vidět, z jakého prostředí pejsek pochází, zda není rachitický, jestli o něj bylo dobře postaráno. Důležité také je, aby měl průkaz původu," vysvětlil známý kynolog Josef Růžička, podle kterého je řada dobrých chovatelů i v České republice.