Liberec – Příjemné prostředí, místnost připomíná dětský pokoj. Dítě zde není tak stresováno výslechem.
Náročné přecházení mezi různými výslechy –– obvodním oddělením policie, vyšetřovateli se státním zástupcem, obhájci, soudními znalci a nakonec soudem již není třeba. Policie se snaží dítěti vytvořit co nejlepší podmínky.
„To je určitě dobře, děti tomu pořádně nerozumí a každý takový nápad jim může pomoci,“ říká Zdeňka Voláková z Liberce.


Pomáhají i panenky


Vyslýchané dítě si musí připadat dobře, i proto s ním je celou dobu jen jeden člověk. „Vše se nahrává. Další lidé, kteří musí být ze zákona výslechu přítomní jsou ve vedlejší místnosti. Pokud se také chtějí na něco zeptat, napíšou svůj dotaz na počítači, vyšetřovatel si ho přečte na svém notebooku, a otázku zakomponuje do rozhovoru s dítětem“ popsala postup při práci s dítětem mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.
S výslechem pomáhají i panenky znázorňující celou rodinu. Děti na nich mohou názorně popsat to, co ještě neumí vysvětlit slovně. Panenky mají i zjednodušené anatomické znaky pro vyšetřování mravních deliktů.
Upravenou výslechovou místnost kvitují i odborníci. „Pro děti je stresující už jen to, že musí na událost vzpomínat. A ještě se to musí několikrát opakovat. Jakákoli technická pomůcka, která nápor na dítě sníží, je vítaná,“ uvedla Eva Mašková z probační a mediační služby, jež se specializuje na následnou péči o aktéry trestných činů.


Také pro ženy


Speciální místnost využívají policisté i k výslechům týraných nebo zneužívaných žen. Příjemné prostředí ženám pomáhá odbourat stud a vypovědět vše o jejich traumatizujícím zážitku.
V celých severních Čechách jsou pouze dvě takové výslechové místnosti. Ještě o několik měsíců déle slouží další taková v Mostě.