K velkému zvratu došlo v případu lékaře Jaroslava Bartáka, kterého v roce 2016 poslal liberecký krajský soud na 15 let do vězení za údajné plánování vražd tří lidí. Nejvyšší soud vrátil kauzu zpět do Liberce s tím, že by se měl trestní senát tentokrát více zaměřit na duševní stav obžalovaného a především prověřit jeden z klíčových důkazů.

Tím jsou hodinky s nahrávacím zařízením, na které Bartákův spoluvězeň Miloš Levko měl zachytit, jak obžalovaný v roce 2013 osnuje své vražedné plány. Při předchozím procesu se však nepodařilo odhalit, jakým způsobem se hodinky do liberecké vazební věznice dostaly. To ve středu vysvětlila až Levkova nevlastní dcera, která svého otce pravidelně navštěvovala.

„Řekl mi, že se mi někdo ozve a předá mi balíček. Sešla jsem se s jedním mužem a ten mi jej předal. Jako správná ženská jsem se do něj podívala. Byly tam černé hodinky,“ sdělila 25letá žena. Jak dále dodala, na základě instrukcí balíček předala vězeňské kaplance. Ta však při včerejší výpovědi před soudem popřela, že by k něčemu takovému došlo. „Nevlastní dceru pana Levka znám a byla mi vždy sympatická, ale nevím, proč něco takového řekla,“ uvedla kaplanka.

Soud si teď bude muset poradit s rozporuplnými výpověďmi obou svědkyň. Soudkyně nevyloučila, že dojde k jejich konfrontaci, při které by ženy zřejmě vypovídaly „tváří v tvář“. Test na detektoru lži kaplanka odmítla. Levkova nevlastní dcera dále vypověděla, že na pašování hodinek do věznice měla mít podle jejího otce podíl i policie. Jak vyplynulo ze záznamů, které včera přečetla soudkyně, Generální inspekce bezpečnostních sborů nic takového nezjistila.

Obžaloba Bartáka viní z údajného plánování tří vražd a vydírání, za což mu liberecký krajský soud uložil 15 let, pražský vrchní soud trest o sedm let zmírnil a Nejvyšší soud předchozí rozsudek zrušil a vrátil kauzu zpět do Liberce. Barták od počátku svou vinu popírá. Podle něj se jedná o komplot Levka a kaplanky.

„Levko mě chtěl vydírat, a když viděl, že to nepůjde, dal to policii,“ vypověděl Barták. Jak hodinky k policii doputovaly, ale také není jasné. Barták dále uvedl, že výroky o vraždách nebyly míněny vážně a že je pronášel v alkoholovém opojení. Vodku údajně kupoval od Levka.

Hlavní líčení bude pokračovat 28. června. Jaroslav Barták si momentálně odpykává 12letý trest za sexuální obtěžování asistentek.