Čtyři muži zapletení do usmrcení taxikáře z října 1998 původně odsoudil krajský soud už v roce 2000, Vrchní soud v Praze ale ještě téhož roku rozsudek zrušil a případ vrátil k došetření. Až do října 2011 se ale neuskutečnilo ani jedno stání. „Mám tady 27 protokolů o odročení," uvedl na dnešním hlavním líčení Omelka, který je třetím předsedou senátu u krajského soudu v tomto případě.

Zkušený soudce přiznal, že s něčím takovým se za svoji praxi nesetkal. „Bohužel, stává se, že se některé případy šetří i deset let, ale nezažil jsem, že by to bylo z těchto příčin," konstatoval.

Obžalovaným se úspěšně dařilo blokovat cestu k pravomocnému rozsudku tím, že se ani jednou nesešli při hlavním líčení. Soudu se vyhýbali zejména bratři Mlázovští. Petr Mlázovský byl z tohoto projednání vyloučen a jeho provinění se bude projednávat samostatně. Jan Mlázovský je stíhán jako uprchlý a u soudu ho zastupuje advokát.

Na dnešním líčení byl z obviněných pouze David Kičura, kterého přivedla eskorta. Na jeho žádost se ale stání nakonec uskutečnilo bez něj. Nevadila ani nepřítomnost jeho bratra Milana, který podle předchozího zrušeného verdiktu vraždil. I on souhlasí s tím, že při líčení nemusí být přítomen.

Soudce nejprve četl protokoly z předchozích hlavních líčení. Důvodem byla změna předsedy senátu, neboť soudkyni Olgu Fričovou nahradil právě Omelka. Kdyby státní zástupce nebo obhájci obviněných se čtením nesouhlasili, hlavní líčení by muselo začít znovu. Soud také vyslechl dva svědky, u ostatních stačilo čtení jejich předchozích výpovědí. Pozoruhodnou paměť u soudu předvedla bývalá družka Milana Kičury, když vypovídala o dnu, kdy se stala vražda. Podle ní její expřítel i Petr Mlázovský byli celou dobu s ní a dalšími lidmi v jednom bytě na sídlišti v České Lípě. „David (Kičura) a Honza (Mlázovský) přišli v jednu ráno a byli od krve. Tvrdili, že byli na rybách," uvedla u soudu. Podle ní nůž patřil Janu Mlázovskému.

Na příštím jednání chce soudce vyslechnout znalce soudního lékařství, dvě svědkyně a přečíst listinné důkazy ze spisu. Státního zástupce a obhájce také vyzval, aby si připravili závěrečné řeči. Vyloučit se podle něj nedá ani vynesení rozsudku. Další stání se uskuteční 5. října.

Podle předchozích výpovědí bratři Kičurové a Mlázovští vraždu taxikáře pravděpodobně dopředu neplánovali. Jeden z nich ale ztratil nervy, a když se Rybář bránil, bodl ho nožem do krku. Prořízl mu tepnu a hrtan. Lupiči pak oběti sebrali 800 korun a kalkulačku. Za vraždu soudce Jaroslav Hrabálek odsoudil v roce 2000 ke čtrnáctiletému vězení Milana Kičuru. Další tři muže potrestal za loupež – Kičurova mladšího bratra Davida čtyřmi lety vězení a sourozence Petra a Jana Mlázovské sedmi a pěti lety. Vrchní soud tresty zrušil.

Přepadení Rybáře ale pravděpodobně nebylo prvním, kterého se tato čtveřice dopustila. O několik týdnů dříve oloupili jiného taxikáře. Vozili ho pak po severních Čechách v kufru a domlouvali se, zda ho mají zabít. Když jim slíbil, že nic neoznámí, nechali ho i s jeho autem ve slepé uličce v Ústí nad Labem. Čtveřice má podle obžaloby na svědomí i loupežná přepadení několika prodejen. Peníze si vynucovali s pomocí zbraně