Odcizené věci, které vrah z bytu zavražděného muže ukradl, si ponechal. Podle policie šlo o televizi, notebook, ale i kuřecí maso a prací prášek. Pachatel je chudý.

Policie musela otevřít byt v panelovém domě v ulici U Sila, kde došlo k násilnému činu. A to poté, co se na tísňovou linku obrátil muž a uvedl, že má obavy o zdraví svého známého. Měl s ním mít schůzku, jenže na sms zprávy či zvonění nereagoval. Po násilném otevření jeho bytu se vědělo proč. Byl po smrti. Rozjelo se náročné vyšetřování, které i díky přispění veřejnosti, na kterou se druhý den policie prostřednictvím Deníku a ostatních médií obrátila, trvalo pouhých deset dní. Ano, kriminalisté již od pátečního dne znají konkrétního pachatele i místo, kde bydlí. Je jím padesátiletý muž, který se se zavražděným v minulosti několikrát setkal. A to v bytě, ve kterém ho nakonec bez milosti usmrtil.

„Krajští kriminalisté dopadli vraha v sobotu dopoledne v blízkosti centra Liberce. Je obviněný ze zvlášť závažného zločinu vraždy s majetkovým prospěchem. Hrozí mu trest odnětí svobody na 15 až 20 let nebo trest výjimečný," řekla novinářům mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Brutální vrah je v současné době ve vazební věznici. „Policisté mi dali podnět k jeho vzetí do vazby. Akceptoval jsem ho a podal soudu návrh, aby muže do vazby poslal z obavy, že by obviněný mohl uprchnout, vyhýbat se nebo dál páchat násilnou trestnou činnost," uvedl státní zástupce Radim Kadlček.

Bodal a kradl

Celý případ je zarážející brutalitou s jakou pachatel o deset let staršího známého připravil o život. Kuchyňským nožem mu zasadil jedenáct bodných ran. Ta, která prošla přes srdce, byla smrtelná. K činu se po zadržení přiznal. Důvod, který ho k takovému činu vedl, je ale malicherný. Vrah bezbranného muži zabil jen proto, aby se následně mohl zmocnit vybavení z jeho bytu. Z něj si odnesl nejen LCD televizi, ale také notebook, pět tisíc korun v hovotosti a dokonce kuřecí křídla či prášek na praní. 

Policisté zjistili, že s odcizenou televizí a notebookem odcestoval vrah tramvají do Liberce. Svědectvím jim tak pomohli cestující, kteří v ní jeli také. „Přijali jsme několik oznámení, v nichž lidé podávali informace k jeho popisu a pohybu. Jednalo se skutečně o dnes již obviněného," řekl včera vedoucí krajských kriminalistů Lukášek. Své k tomu řekl i Kadlček. „Dopadení pomohl opravdu precizní sběr informací. Pomohla také veřejnost, ale v tomto případě byla zásadní pečlivá práce policie," vyzdvihl její práci.

Policisté v rámci objasňování vraždy vylechli na třicet lidí.

Jakmile zaklapla pouta na rukách vraha, putoval do policejní cely. Během víkendu absolvoval řadu výslechů, při kterých se ke všemu, co udělal, přiznal. Ukázalo se, že jde o recidivistu. „Již v minulosti byl soudně trestaný pro majetkovou trestnou činnost," upřesnila Suchánková.