Sedm kompliců se podílelo na únosech a vydírání bohatých podnikatelů vylákaných do zahraničí. Došlo ke dvěma vraždám. Jde o zločiny sedmičlenného takzvaného Švábova gangu. Podíleli se na únosech a vydírání bohatých podnikatelů vylákaných do zahraničí.

Vykonavatelem dvou vražd byl podle dosud nepravomocného rozsudku Petr Klement (1975). Měl zabíjet předloni v dubajské poušti a loni u italských hranic.

Klement poprvé „zazářil" u soudu na severu Čech v roce 2004.

Příběh hašiše

Nebylo mu ani třicet let, když zatáhl do pašování hašiše pět osob, které nakonec skončily ve vězení. Byl odsouzen ústeckým krajským soudem v dubnu 2004 za zorganizování a podíl na převozu více než 300 kg hašiše.

Měl v říjnu 2002 nabídnout Michalu T. deset tisíc korun za vyvezení 20 kg hašiše z Čech do Holandska. S částí drogy se nakonec vracel Michal T. zpět do Čech, protože Klement všechen hašiš neprodal. Pašerák byl německou policií zadržen. V jeho voze Opel Cadett policisté našli 13,522 kg hašiše. Klement ve svém autě jel dál, Michal T. skončil v německém vězení.

V roce 2003 se Klement podílel na organizování a převozu hašiše ze Sýrie do Holandska. Místní překupníci sehnali v Sýrii hašiš a jiní měli v Holandsku zajistit odbyt. Drogu měla převést spokojeně vypadající rodinka v obytném voze Fiat Ducato. Tři muži a jedna žena z jedné rodiny jako turisté v upraveném voze vezli 298,3733 kg hašiše.

Německá policie je zadržela 7. března 2003 při pokusu o přejetí hranic z Rakouska do SRN. Na rodinku s fiatem policisté již čekali. Pachatelé byli odměněni německým vězením od 6 let do 30 měsíců.

Z vyšetřování vyplývá, že Tomáš G. na zamaskování drogové cesty měl vzít s sebou na dovolenou další členy rodiny. Jela s ním manželka, malý syn, jeho otec a strýc. Za 80 000 Kč si půjčil auto v pražské půjčovně. Tomáš G. s Klementem upravili interiér vozu k pašování drogy.

Rodina byla spokojena s výletem do Sýrie a Jordánska k Mrtvému moři. Výlet pomocí mobilního telefonu dirigoval Klement. Většina rodiny údajně nevěděla, že se budou z výletu vracet s drogou. Tomáš G. manželce řekl, že povezou ze Sýrie v autě ukrytá ložiska, protože kdyby je kontrola objevila, tak jim je zabaví. Samozřejmě, že později Klement tvrdil, že o ničem nevěděl.

Ústecký krajský soud poslal Klementa na 11,5 roku do vězení s ostrahou. Kromě toho přišel Klement o téměř 50 kg hašiše. Německá policie totiž objevila pouze necelých 250 kg hašiše. Dalších 247 balíčků česká policie odhalila až po vrácení auta zpět pražské autopůjčovně.

Při projednávání kauzy před ústeckým krajským soudem vyšlo např. najevo, že jeden svědek půjčil Klementovi a jeho matce již na podzim 2002 karavan na cestu do Sýrie, Klement potom jel s vozem do Holandska, ale vůz svědkovi již nikdy nevrátil.

Přitom nelze Klementa považovat za příliš inteligentního, protože byly zadrženy dopisy, ve kterých přítelkyni dával instrukce, aby před policií některé věci z jejich soužití neříkala a zařídila změnu výpovědi Tomáše G.

Zahraniční hříchy

Klement dostal 11,5 roku vězení za cestování do Homsu v Sýrii a Rotterdamu v Holandsku. Letos dostal 30 let za návštěvu Dubaje a Itálie.

V letošním projednávání akcí vražedné skupiny Šváb a spol. byl Klement uznán jako vykonavatel vražd.

Ve Švábově procesu se trestní senát pražského městského soudu musel vyrovnávat nejen se zcela protichůdnými výpověďmi, ale i s podivnými příběhy: S prvním z vydíraných podnikatelů, uneseným v roce 2011 do Španělska, se prý Šváb, jak uvedl, málem skamarádil. Podnikatel přežil, protože za život svůj i rodiny zaplatil více než třiceti miliony korun. Jenže! Šváb litoval, že se pořádně nepodíval na výpis z účtu dokumentující převod peněz. Nechal si peníze poslat na konto vedené v zahraničí na jeho vlastní jméno, zatímco v kontaktu s obětí vystupoval pod jménem falešným.

Plus 1398 dní

Předseda trestního senátu pražského městského soudu Tomáš Durdík 24. července letošního roku propustil Klementa z vazby. Jenže to neznamenalo, že by Klement vyšel z vězení. Byl ihned převeden do výkonu trestu.

Než si odkroutí za mřížemi 30 let za vraždy, musí jít na 1398 dnů do vězení, aby odpykal zbytek trestu z celkem 11,5 roků za distribuci drog. Byl totiž podmínečně propuštěn na svobodu 1398 dnů před vykonáním trestu. Plzeňský soud mu v listopadu 2010 při podmínečném propuštění stanovil zkušební dobu pěti let.

„Ústecký krajský soud nařídil letos v červnu vykonat zbytek trestu, protože v době podmínečného propuštění se dopustil dalších trestných činů," uvedla předsedkyně trestního senátu Jana Kurešová, která poslala v dubnu 2004 Klementa za mříže.

Kariéra skončila

Klement měl v roce 2004 čistý rejstřík. Dopustil se sice zločinu, hrozilo mu 10 až 15 let, ale pro jeho dosavadní bezúhonnost byl odsouzen u dolní hranice trestní sazby. Šel do vězení na 11,5 roku.

Letos se vrátil před soud jako těžký zločinec, nájemný vrah. Tím ale jeho „kariéra" končí, protože se nedostane z vězení dříve než v roce 2047, tedy zhruba ve 72 letech. S podmínečným propuštěním sotva může počítat.

Švábův proces: Aktéři komplotu
Michael Šváb (1967) z Prahy: Organizátor skupiny, z vězení propuštěn v roce 2010, kde si odpykával trest za vydírání.

Daniel Dimitrov (1974): Bývalý policista z Kladna a spolupracující obviněný. Se Švábem a Liborem Skopalíkem se poznal ve vězení.

Petr Klement (1975): Zavraždil dva podnikatele. Ke gangu se údajně přidal proto, že členu gangu dlužil peníze za nevydařený prodej obrazů.

Libor Skopalík (1971), prý Švábova pravá ruka.

Jeho bratr Petr Skopalík (1975), Miloslav Malík (1972) ze Zlínska a Jiří Přeučil (1965) z Prahy, byli zapojeni do únosů a vydírání v menším rozsahu. Na vraždách se nepodíleli, soud jim proto uložil menší tresty v trvání 9 a 10 let.