Jen těžko se dozvíme, co se tehdy srpnového rána mezi dvěma muži pod mostem v Rochlici událo. Hádka? Přepadení? Pomsta? Věc loni skončila hořícím torzem dvaašedesátiletého tělesně postiženého bezdomovce.

Pachatel policistům téměř půl roku unikal. Nyní ho znají a postupně začínají celý případ rozplétat. Vrah byl vzat do vazby a hrozí mu trest odnětí svobody od osmi do patnácti let.

„Pachatelem by měl být třiačtyřicetiletý muž z Liberecka. Oba muži, pachatel i oběť, se znali. Obviněný se ke svému činu doznal. Motiv i skutečnosti, které se přímo na místě činu odehrály, jsou zatím předmětem dalšího vyšetřování,“ uvedla mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Motiv: peníze

Motivem, s nímž vyšetřovatelé prozatím pracují, je podle ní získání peněz. Můžeme se tedy domnívat, že vrah si svou oběť vyhlédl, pod rouškou noci zavraždil a její tělo zapálil, snad aby ztížil vyšetřování. Vše se ale mohlo seběhnout i jinak – oba muži se mohli pohádat o peníze, hádka skončila rvačkou a smrtí na jedné straně.

Odcizení hotovosti mohlo být krycím manévrem, který mohl vyšetřovatele svést na slepou stopu. V případu mohl sehrát roli i alkohol, jež je u bezdomovců běžný. Vyšetřování ovšem stále pokračuje a žádnou z verzí policie nepotvrdila ani nevyvrátila.

Vyslechli 150 lidí

Připomeňme, že informace o požáru pod mostem poblíž Poštovního náměstí, naproti železniční zastávce obdrželi policisté 8. srpna 2011. Cestující z vlaku, jež událost nahlásila, si myslela, že jde o hořící odpadky. Policisté však na místě zjistili, že jde o torzo lidského těla, které neslo známky zranění, které si dotyčný nemohl způsobit sám.

Verzi o sebevraždě tak okamžitě vystřídala vražda. „Pro kriminalisty začalo náročné vyšetřování, a to především s ohledem na společnost, ve které se mrtvý muž pohyboval. Nebylo příliš snadné dostat se do uzavřené komunity lidí, kteří žijí na okraji společnosti. Z tohoto důvodu byl také zřízen speciální šestičlenný vyšetřovací tým, který se případu intenzívně věnoval. Náročnost vyšetřování dokládá i skutečnost, že během pětiměsíčního vyšetřování vyslechli kriminalisté bezmála sto padesát osob,“ popsala průběh vyšetřování Vlasta Suchánková.