Josef Vondruška„Policie ukončila vyšetřování a dala návrh na podání obžaloby. Doručený ho máme od 5. května,“ řekl liberecký žalobce Miroslav Mareš pro Lidové noviny, které o závěru policejního vyšetřování informovaly jako první.

Další osud případu je teď v jeho rukou. Žalobce může na poslance podat obžalobu a poslat ho k soudu, vrátit k došetření komisařce Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Evě Michálkové, nebo trestní stíhání pro nedostatek důkazů úplně zastavit.

„Vondruška se v bití vysloveně vyžíval a já věřím, že dojde k soudu, který jej odsoudí,“ řekl již dříve pro Deník jeden z bývalých vězňů Jiří Wolf.

Sám poslanec včera nechtěl podání návrhu na obžalobu příliš komentovat. „Já jenom věřím a doufám, že se prokáže, že i pan Wolf lže tak, jak se prokázalo v případě pana Hučína,“ uvedl pro Deník Josef Vondruška.

Právě Vladimír Hučín byl další, kdo v případu týrání věznů vypovídal na policii. Komisařka Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Eva Michálková však musela jeho případ pro nedostatek důkazů odložit.

Hučín vypověděl, že Vondruška si k útokům vybíral místa, kde byl mimo záznam kamer. „Některé jeho útoky byly překvapivé. V mládí jsem chvilku boxoval, ale jeho úder obuškem na citlivé místo byl tak rychlý, že jsem pak půl hodiny ležel s vyraženým dechem na zemi,“ vzpomíná bývalý vězeň Vladimír Hučín.

„Miloval především filcunky, což byly osobní prohlídky,“ uvedl další z tehdejších vězňů Jiří Wolf.

Vondruška si prý navlékal gumovou rukavici a odsouzeným strkal ukazováček do řitních otvorů, aby se přesvědčil, zda ve svých zadnicích něco nepašují z práce do tábora na baráky.

„V žádném případě se při osobních prohlídkách do otvorů nesahalo,“ vyvrátil tvrzení Jiřího Wolfa poslanec.

Josef Vondruška pracoval jako dozorce v Minkovické věznici od roku 1971 až do roku 1990, kdy byl jeho útvar zrušen. V Minkovicích působil nejprve jako údržbář, později jako vychovatel věznů. Po revoluci se bývalý dozorce živil chvíli jako zámečník, ale brzy se vrhl na politiku. V poslanecké sněmovně zakotvil v prosinci roku 2005.