Při akci pod krycím názvem OBI se jim podařilo zadržet dva muže z Hrádecka ve věku 26 a 36 let, kteří jsou k sobě v příbuzenském vztahu. Oba se velkou měrou podíleli na distribuci pervitinu pro drogově závislé na Hrádecku, Chrastavsku a Liberecku, ale i pro drobné pouliční dealery. 

„Na případu pracovali kriminalisté několik měsíců. Podařilo se jim zadokumentovat nejen distribuci pervitinu, ale i extází a marihuany. Pro pervitin jezdili oba muži téměř denně do sousedního Polska. Při domovní prohlídce zajistili kriminalisté minimálně 300 g pervitinu (metamfetaminu), což odpovídá množství pro 3000 ks dávek,“ řekl tiskový mluvčí policie Vojtěch Robovský. Kromě pervitinu zajistili dále několik desítek kusů tablet extáze s účinnou látkou MDMA, dále větší množství marihuany a také finanční prostředky pocházející z distribuce. Během domovní prohlídky se podařilo kriminalistům zajistit také věci pocházející z trestné činnosti, a to odcizená jízdní kola. 

Zdroj: Youtube

„Kriminalilsté oba dva muže zadrželi. Staršího z nich obvinil komisař z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Na základě podnětu vrchního komisaře byl muž umístěn po rozhodnutí Okresního soudu Liberec do vazby. V případě pravomocného odsouzení mu za tento skutek hrozí trest odnětí svobody od 2 do 10 let,“ doplnil Robovský.

Druhý, mladší z dvojice, si vyslechl obvinění ze závažného zločinu v podobě nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, neboť byl v minulosti za obdobný skutek pravomocně odsouzen. I v tomto případě muži hrozí trest odnětí svobody od 2 do 10 let. Trestní stíhání je proti němu vedeno na svobodě. 

Vizualizace Centra urgentní medicíny.
Nový nemocniční pavilon v Liberci zaplatí z úvěru, akcionáři na tom vydělají

Případ není do současné doby ještě uzavřen, kriminalisté na něm i nadále intenzivně pracují. „Tento případ vystihuje aktuální situaci na Liberecku. Pervitin užívaný konzumenty pochází z velké části ze sousedního Polska, kde je v příhraničí vyráběn polskými výrobci“, uvedl kpt. Bc. Pavel Folprecht, vedoucí TOXI týmu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. 

V letošním roce,  v období od ledna do července, se kriminalistům ze speciálního týmu podařilo vyhledat a objasnit již 84 případů, přičemž obvinili 86 osob. Podařilo se jim zajistit celkem 8 nelegálních laboratoří a 3 indoor pěstírny konopí.