V půlce července poslal Okresní soud v Semilech na 3,5 roku do věznice 41letého muže z Libereckého kraje za spáchání zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy a také z přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu. Jeho trestní stíhání probíhalo od počátku vazebně a později jako obžalovaný uzavřel se státním zástupcem dohodu o vině a trestu.

„V listopadu roku 2022 ho semilští kriminalisté zadrželi v jednom bytě na Liberecku, kde měl domácí laboratoř na výrobu pervitinu s připravenou kapalnou směsí, ze které by mohl vyrobit nejméně 119 gramů pervitinu. Po jeho zadržení provedli kolegové domovní prohlídku hned na dvou adresách,“ uvedla tisková mluvčí policie Ivana Baláková. Při těchto prohlídkách policisté zajistili předměty a chemické látky, které slouží k výrobě pervitinu, 21 kusů transdermálních náplastí s obsahem fentanylu, 94 gramů rostlinné sušiny konopí a „provozní“ hotovost ve výši 188 000 korun.

Ilustrační foto:
Neodolal meruňkovým koblihám. Muž, který kradl v Liberci, má podmínku

Okresní soud v Semilech později rozhodl o propadnutí všech zajištěných věcí včetně celé této finanční částky. Pervitin z jeho domácí laboratoře zčásti užil sám pro svoji potřebu, zčásti rozprodal nejméně šesti lidem a v několika případech drogou obdaroval své známé za různé služby, například za venčení psa. „Soud potvrdil dohodu obžalovaného se státním zástupcem o vině a trestu a navíc mu nařídil ústavní léčbu jeho závislosti na drogách. Rozsudek je pravomocný,“ dodala Baláková.

Za první pololetí letošního roku policisté v celém kraji odhalili 40 případů přečinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu, ve kterých zahájili trestní stíhání 30 lidí a 59 skutků s právní kvalifikací nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, ve kterých zahájili trestní stíhání 56 lidí. „Kromě toho jsme při páchání přestupku spočívajícím v držení drogy přistihli 747 lidí, z nich 455 zaplatilo pokutu a 292 lidí se z držení drog bude zodpovídat ve správním řízení. V blokovém řízení za držení drog zaplatilo 455 přestupců celkem 1 050 400 korun,“ uzavřela Baláková.