„Velmi častou trestnou činností spojenou s krádežemi věcí je vloupání do motorových vozidel. Předmětem zájmu zlodějů jsou věci zanechané v zaparkovaných vozidlech u hotelů, kulturních památek, ale i na centrálních parkovištích v turisticky zajímavých lokalitách,“ upozorňuje na svých webových stránkách semilská policie.

Na svou neopatrnost doplatil i majitel motocyklu, který minulý týden svůj stroj zaparkoval přímo před Obecním úřadem v Kryštofově údolí.

Za necelou hodinu přišel o dvacet tisíc

„Třičtvrtěhodina stačila neznámému zloději na to, aby si odnesl navigaci značky Garmin, která byla namontována na motocyklu značky Honda. Majiteli motocyklu vznikla škoda dvacet tisíc korun,“ informovala preventistka liberecké policie Vladimíra Vránová. Policisté z Obvodního oddělení Chrastava případ šetří jako trestný čin krádeže a po pachateli pátrají.

Pro zloděje jsou takto odložené věci velkým lákadlem, a to i za cenu vzniku škody na motorovém vozidle. „Doporučujeme majitelům vozidel, aby ve vozech ani na nich nenechávali volně ležet žádné věci, obzvlášť pak ne na viditelných místech,“ upozornila liberecká policejní preventistka Vladimíra Vránová.

Zároveň semilští policisté doporučují všem řidičům, aby neparkovali na odlehlých místech, kde je vysoký předpoklad možné krádeže.

Prevence pomocí letáků

V rámci prevence kriminality policisté používají k upozornění občanů různé letáky, například s heslem „auto není trezor“, na kterých nabádají občany k větší opatrnosti a ostražitosti.

Koncem ledna letošního roku se libereckým policistům podařilo dopadnout a obvinit mladíka, který se na tento typ krádeží zaměřil. „Zloděj se nespecializoval na určitý druh vozidla, vloupat se dokázal do všech typů. Dostal se například do Peugeota, Octavie, Felicie, Seatu, Oplu, Renaultu či do Suzuki nebo Hyundae,“ uvedla již před časem liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

K chuti mu přišly zejména autorádia, ale bral v podstatě vše, co v autech majitelé nechali. Pomohl si tak k osobním dokladům, dokladům od vozů, lékárničkám, kufříkům s nářadím, servisním knížkám od aut a handsfree sadám.

Podle Vlasty Suchánkové se mu podařilo vyloupit celkem třiadvacet aut a způsobená škoda se vyšplhala řádově do několika desítek tisíc korun.
Částka je součtem odcizených věcí spolu se škodou vzniklou přímo na vozidlech. Do aut totiž pokaždé vnikal násilím, přičemž se mu vždy povedlo vykrádaná vozidla poničit.