Ze zkušeností libereckých strážníků vyplývá, že často jsou ve Schránkách důvěry věci z ukradených peněženek, které pachatel odhodí jen tak po ulici. Když je někdo najde, většinou je vhodí právě do schránek.

Fungují v Liberci více než sedm let

„Nejčastěji se v nich objevují doklady totožnosti jako občanské a řidičské průkazy, cestovní pasy, různé studentské průkazy, Liberecké městské karty, také i peněženky, většinou bez finanční hotovosti, ale i s penězi, ojediněle to jsou i mobilní telefony,“ popsala obvyklou náplň Schránek důvěry mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková.

Nalezené doklady, které vydal správní orgán, strážníci předávají právě vydávajícímu úřadu, ostatní doklady se snaží vrátit přímo jejich držitelům, za předpokladu, že je uvedena adresa, nebo pokud je možné sehnat telefonický, popřípadě jiný kontakt. V opačném případě tyto věci strážníci předávají na Ztráty a nálezy libereckého magistrátu.

Službu Schránek důvěry nabízí Městská policie Liberec více jak sedm let. Po městě je rozmístěno celkem sedm Schránek důvěry, které jsou obdobné jako klasické poštovní schránky. „Schránky jsou označeny symbolem Městské policie Liberec, tedy znakem města Liberec a symbolem šachovnice, který je obecným symbolem městských policií a jsou vybírány jednou za 14 dní,“ dodala Daniela Bušková.